UBEZPIECZENIE NA WAKACJE

UBEZPIECZENIE NA WAKACJE

Okres letni to czas, który większość z nas wykorzystuje na urlop.

Część wczasowiczów preferuje wypoczynek w kraju, a część woli wyjazdy zagraniczne.

Jednak niezależnie od miejsca wakacyjnego pobytu, należy pamiętać o bezpieczeństwie własnym oraz najbliższych.

Planując wymarzony i zasłużony urlop, głowę zajmują nam zarówno same przygotowania do wyjazdu jak i czekające na nas atrakcje i przyjemności.

Niewielu z nas zakłada, że w tym czasie mogą nas spotkać jakieś nieprzewidywane przykre zdarzenia i wypadki.

Niestety, rzeczywistość jest mniej kolorowa i dlatego zawczasu należy się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć.

Jeżeli jesteśmy już zmuszeni by skorzystać z jakieś pomocy, są to najczęściej usługi medyczne.

Koszt leczenia zagranicznego np. złamanej nogi, to często kilka a nawet i kilkanaście tysięcy złotych.

Wizyta u lekarza, to wydatek na poziomie minimum kilkuset złotych. Zauważmy, że mówimy tutaj tylko o “błahych” sytuacjach.

A przecież może stać się również coś znacznie poważniejszego niż uraz nogi czy ręki.

Co zatem możemy zrobić, żeby wymarzony wyjazd nie zamienił się w wakacyjny koszmar?

Zapewnić sobie ochronę w postaci ubezpieczenia. Jego koszt, to zwykle około 2% wartości całej wycieczki.

Czy wobec tego, warto wykupić taką polisę?

Jeśli weźmiemy pod uwagę opłaty (nie posiadając żadnego ubezpieczenia) przy nieszczęśliwych wypadkach – pytanie staje się chyba retorycznym.

Jakie mam opcje zabezpieczenia jako turysta?

 • Przede wszystkim EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – obowiązuje na terenie Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Lichtensteinie.
 • Uprawnia do usług medycznych na warunkach obowiązujących w danym kraju. Tzn. jeżeli jakaś interwencja jest płatna, to Ty także będziesz musiał za nią zapłacić. Potem możesz ubiegać się o zwrot kosztów w polskim NFZ.
 • EKUZ uprawnia do korzystania tylko z publicznej służby zdrowia w danym kraju.
 • Karta nie pokrywa kosztów specjalistycznego ratownictwa oraz powrotu do domu.
 • Mimo niezbyt szerokiego zakresu ochrony, warto sobie wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szczególnie, że jest to usługa bezpłatna a samą kartę można otrzymać już w klika dni po złożeniu wniosku. Szczegóły całego procesu, można prześledzić na tej stronie. Natomiast z zasadami opieki medycznej i refundacjami NFZ obowiązującymi w danych krajach, można zapoznać się w tym miejscu.
 • Ubezpieczenie turystyczne wykupione indywidualnie.
 • To najpopularniejszy wariant ubezpieczenia – korzysta z niego około 70% wszystkich wyjeżdżających. Polisę możemy wykupić na stronie internetowej ubezpieczyciela, w biurze podróży czy za pośrednictwem agenta.
 • Decydując się na taki wariant ochrony, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które będą decydujące przy wyborze takiej a nie innej oferty. Jak odpowiednio dobrać ubezpieczenie? O tym, w dalszej części artykułu.
 • Ubezpieczenie będące częścią posiadanych pakietów medycznych oraz kart kredytowych.
 • Posiadając prywatny pakiet medyczny, sprawdźmy czy nie zapewnia nam ubezpieczenia podróżnego już w standardzie lub za dodatkową opłatą. Pewien stopień ochrony, mogą nam gwarantować również niektóre karty kredytowe.
 • Ubezpieczenie grupowe.
 • Z tej usługi możemy skorzystać w przypadku wyjazdu w większym gronie osób. Taka opcja jest najczęściej proponowana przez samych organizatorów wycieczki. Zakres ochrony takich polis jest bardzo podobny do ubezpieczeń indywidualnych, z tą różnicą, że zazwyczaj są one tańsze.
 • Niektórzy ubezpieczyciele za “grupę”, uznają również rodzinę. Co otwiera możliwości do skorzystania z preferencyjnych warunków – polisa kupiona dla całej familii wyjdzie taniej niż zakup ubezpieczenia dla każdego członka rodziny osobno (oszczędność rzędu kilku-kilkunastu procent).

Ubezpieczenie na wakacje – jakie wybrać?

Jak dopasować ubezpieczenie, biorąc pod uwagę miejsce podróży i charakter naszego wypoczynku? Przede wszystkim, weźmy pod uwagę zakres ochrony takiej polisy. A tutaj mamy do wyboru kilka opcji:

 • Choroba, hospitalizacja, assistance – Ubezpieczenie zapewnia pomoc w przypadku ratowania naszego życia i zdrowia (wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, transport medyczny, transport zwłok, pobyt bliskich osób, zakup medykamentów, akcje ratownicze i poszukiwawcze). Jest to najistotniejsza część polisy turystycznej.
 • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NWW) – Umowa zapewnia odszkodowanie w przypadku trwałego inwalidztwa i uszczerbku zdrowia. Wysokość rekompensaty jest obliczana procentowo od sumy gwarantowanej, której wysokość zależy od wariantu na który się zdecydujemy.
 • Ubezpieczenie OC (w życiu i w mieniu) – Pakiet zapewniający wypłatę odszkodowania osobom trzecim, w sytuacji kiedy w zdarzeniu losowym, wyrządzimy komuś krzywdę lub uszkodzimy/zniszczymy czyjąś własność.
 • Ubezpieczenie mienia – jest to dodatek opcjonalny, który zabezpiecza nasze mienie podczas wyjazdu. Jeżeli więc posiadamy już ochronę np. domu, innych nieruchomości czy rzeczy znajdujących się w mieszkaniu – nie warto płacić dodatkowych pieniędzy za to samo.
 • Ubezpieczenie bagażu i rzeczy osobistych – w ramach tej ochrony, uzyskamy rekompensatę za zniszczenie lub zgubienie naszego bagażu podróżnego. Problem w tym, że takie umowy mają bardzo dużo klauzuli wyłączających odpowiedzialność ubezpieczyciela czy przewoźnika. Jeżeli więc zdecydujemy się na skorzystanie z tej opcji, przejrzyjmy szczegółowe warunki umowy.

Ubezpieczenie na wakacje – kryteria wyboru

 • Zakres ubezpieczenia i wartość gwarantowanych sum – Czyli za co i w jakiej wysokości, ubezpieczyciel wypłaci nam ewentualne odszkodowanie.
 • Najczęściej występujące zdarzenia – Upewnijmy się, że jesteśmy chronieni przed najbardziej popularnymi wypadkami i sytuacjami (np. w zimie – urazy kolan, w lecie – zatrucia itd).
 • Klauzule odpowiedzialności – Czyli wszystkie kruczki i haczyki, dzięki którym ubezpieczyciel/przewoźnik nie będzie musiał nam wypłacać rekompensaty.
 • Sformułowania i terminy – Przykład 1: sporty o wysokim stopniu ryzyka dla jednego ubezpieczyciela to żeglarstwo czy jazda konna, natomiast dla innego – zwykła rekreacja. Przykład 2: termin “pobyt w szpitalu” dla jednej firmy będzie oznaczać hospitalizację jednodniową, a dla drugiej – dopiero od 3 dnia od przyjęcia pacjenta.
 • Wysokość składki – To oczywiście bardzo ważny aspekt przy wyborze oferty, ale tutaj nie warto mieć węża w kieszeni. Lepiej mieć spokojną głowę i cieszyć się wypoczynkiem, niż zaprzątać sobie myśli tym, że jesteśmy niedostatecznie chronieni.
 • Tryb zgłaszania zdarzeń – firmy ubezpieczeniowe często wyznaczają czas, w którym należy złożyć powiadomienie (o zaistniałym zdarzeniu) do ich centrum alarmowego. Nieprzestrzeganie tych zapisów, może skutkować tym, że nie otrzymamy zwrotu pieniędzy.

Ubezpieczenie na wakacje – jak kupić?

Polisę możemy kupić na 3 sposoby: online, w biurze podróży oraz u agenta (jednej firmy lub dysponującego ofertami kilku podmiotów).

Wybierając tę pierwszą opcję, możemy skorzystać z wielu dostępnych w internecie porównywarek oraz przeczytać opinie innych klientów.

To niewątpliwie bardzo duży plus takiego rozwiązania.

Poza tym, kupując ubezpieczenie online, nabywamy je bezpośrednio u oferenta.

Dzięki temu mamy pewność, że nie zapłacimy żadnej dodatkowej prowizji pośrednikowi.

Oczywiście każdy ma tutaj wolną rękę i swobodnie może wybrać preferowaną formę zakupu.

Decydując się na wypoczynek poza krajem warto również pamiętać o płynności finansowej.

Wszelkie transakcje za granicą, może ułatwić również funkconalne konto walutowe, które pozwoli zaoszczędzić na niepotrzebnych przewalutowaniach transakcji.

Ubezpieczenie na wakacje 2020 r.