darmowekontobankowe.org

RANKING KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH

Konto oszczędnościowe jest to rachunek bankowy, który wypracowuje dla właściciela określony zysk. Jest najczęściej uzupełnieniem konta osobistego i najlepiej, jeśli charakteryzuje się wysokim oprocentowaniem.

Jeśli mamy więc możliwość odłożenia konkretnej sumy pieniędzy, nie warto trzymać ich na zwykłym rachunku, który zazwyczaj nie jest oprocentowany. Nadwyżkę finansową warto ulokować na koncie oszczędnościowym lub lokacie terminowej.

O czym należy pamiętać, wybierając konto oszczędnościowe?

Najważniejszą sprawą jest wysokość oprocentowania rachunku. Oczywiście im wyższe, tym korzystniejsze dla nas.

Banki podają oprocentowanie nominalne (oprocentowanie brutto w skali roku). Aby obliczyć realny zysk, należy wziąć pod uwagę okres oszczędzania oraz tzw. podatek Belki (podatek od zysków kapitałowych).

Należy również zwrócić uwagę na to, czy wysokość oprocentowania nie zmienia się w zależności od ilości środków znajdujących się na rachunku.

Musimy także zwrócić uwagę na ewentualne warunki otwarcia konta oszczędnościowego. Część banków wymaga posiadania konta osobistego. Należy więc zorientować się co do warunków otwarcia takiego rachunku. Tzn. szczególnie kosztów jego prowadzenia oraz obsługi karty płatniczej.

Nie zapomnijmy o kosztach wypłaty środków z rachunku oszczędnościowego. Banki zwykle oferują jedną darmową wypłatę w miesiącu, a za każdą następną pobierane są prowizje.

Nie mniej ważnym czynnikiem jest również częstotliwość kapitalizacji odsetek. Odsetki to profity wynikłe z oprocentowania rachunku. Im częściej są dopisywane, tym lepiej dla nas.

Odsetki zwiększają saldo rachunku podstawowego, na którego podstawie są obliczane odsetki w kolejnym okresie. Banki najczęściej oferują rachunki z kapitalizacją dzienną lub miesięczną. Oczywiście ta pierwsza opcja jest dla klienta korzystniejsza.

Konto oszczędnościowe – czy warto?

Wiele osób, które zaczyna gromadzić swoje oszczędności zastanawia się, gdzie je trzymać, aby mieć do nich łatwy dostęp, a może i zarobić na jakimś oprocentowaniu.

Widząc jednak ogrom reklam różnych instytucji, naprawdę można czuć się zagubionym. Oczywiście priorytetem jest, aby to było miejsce sprawdzone i bezpieczne.

Wiele osób ceni sobie także możliwość nieograniczonego wpłacania i wypłacania środków – w razie konieczności można wówczas od razu skorzystać z posiadanych pieniędzy.

Z tego też względu to właśnie konto oszczędnościowe jest jednym z najwygodniejszych rozwiązań, jakie jest obecnie dostępne na rynku.

W zasadzie każdy, duży bank, który cieszy się popularnością, będzie mógł nam zaoferować rachunek oszczędnościowy.

Pamiętajmy, że trzymając pieniądze w banku nie utracą one na wartości z powodu inflacji i są one w tym miejscu całkowicie bezpieczne. Zakładając więc takie konto nie mamy praktycznie nic do stracenia, natomiast zawsze możemy coś zyskać.

RANKING KONT OSZCZĘDNOŚCIOWYCH – CZERWIEC 2023

Nest Konto Oszczędnościowe - Nest Bank

 • Otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł
 • Oprocentowanie: 7,50%

  - od dnia w którym otwarto konto do końca miesiąca kalendarzowego w którym otwarto rachunek + 2 kolejne pełne miesiące kalendarzowe
  - po tym okresie oprocentowanie wyniesie 3% do 30 września 2023 r.
  - oprocentowanie dla środków powyżej 400 tys. zł wynosi 0,01%
 • Okres obowiązywania: 2-3 miesiące
 • Limity kwot: do 400 tys. zł
 • Miesięczna kapitalizacja odsetek
 • Przelew przez internet wewnętrzny: 0 zł / zewnętrzny: 10 zł
 • Wymagane konto osobiste Nest Konto
1 miejsce

Konto Oszczędnościowe Profit - Bank Millennium

 • Otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł
 • Oprocentowanie: 7,50% (tylko nowe środki)

  - 8% oprocentowanie będzie naliczone pod warunkiem, że klient w miesiącu kalendarzowym wykona min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą/Blikiem
  - brak spełnienia powyższego warunku - oprocentowanie wyniesie 7%
  - oprocentowanie dla środków powyżej 300 tys. zł wynosi 2% w skali roku
 • Okres obowiązywania: 90 dni
 • Limity kwot: do 300 tys. zł
 • Miesięczna kapitalizacja odsetek
 • Przelew przez internet: pierwszy w miesiącu - 0 zł / każdy kolejny: 9,90 zł
 • Wymagane konto osobiste - np. Konto 360
2 miejsce

Konto Oszczędnościowe Moje Cele - mBank

 • Otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł
 • Oprocentowanie: 8%

  - 8% będzie naliczane pod warunkiem, że w danym miesiącu suma wpływów na konto Moje Cele będzie większa od sumy obciążeń o min. 100 zł
  - spełnienie powyższego warunku poza okresem promocyjnym - oprocentowanie wyniesie 1,5%
  - oprocentowanie standardowe - 0,5%
 • Okres obowiązywania: 3 miesiące
 • Limity kwot: do 50 tys. zł
 • Miesięczna kapitalizacja odsetek
 • Przelew przez internet: pierwszy w miesiącu - 0 zł / każdy kolejny jest uzależniony od wieku klienta:

  - dla klientów w wieku 18-24 lat: 0,50 zł za każdy kolejny przelew
  - dla klientów, którzy ukończyli 25 lat - 9 zł za każdy kolejny przelew
 • Wymagane konto osobiste - np. Konto 360
3 miejsce

Otwarte Konto Oszczędnościowe - ING Bank Śląski

 • Otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł
 • Oprocentowanie: 7% / oprocentowanie standardowe - 1,5% w skali roku
 • Okres obowiązywania: 3 miesiące
 • Limity kwot: do 300 tys. zł
 • Kapitalizacja odsetek na koniec okresu
 • Przelew przez internet: wewnętrzne - 0 zł / zewnętrzny pierwszy w miesiącu 0 zł, każdy kolejny - 9 zł
 • Konto osobiste nie jest wymagane
4 miejsce

Otwarte Konto Oszczędnościowe - Bank Pekao

 • Otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł
 • Oprocentowanie: 8% / oprocentowanie standardowe - 2% w skali roku / oprocentowanie powyżej 200 tys. zł - 2%
 • Okres obowiązywania: 183 dni
 • Limity kwot: do 200 tys. zł
 • Miesięczna kapitalizacja odsetek
 • Przelew przez internet: wewnętrzne mobilne - 0 zł / pozostałe - 7 zł
 • Wymagane konto osobiste
5 miejsce

Konto oszczędnościowe czy lokata terminowa?

Oszczędzać można zarówno poprzez otwarcie konta oszczędnościowego, jak i poprzez założenie lokaty terminowej.

Różnica pomiędzy tymi dwoma produktami przede wszystkim dotyczy tego, czy będziemy mieli nieograniczony dostęp do środków, czy raczej będą one na pewien czas “zamrożone”.

W przypadku konta oszczędnościowego, jeśli chcemy zarobić na oprocentowaniu, to nie powinniśmy wypłacać z niego środków przez dłuższy czas. Jednakże, jeśli zajdzie taka konieczność – możemy zrobić to, od razu logując się do banku.

Tracimy odsetki, ale pieniądze są do naszej dyspozycji. Takie konto tak naprawdę przypomina korzystanie z każdego innego rachunku indywidualnego.

Inaczej jest w przypadku lokat terminowych. Tutaj z góry zobowiązujemy się, na jaki okres czasu chcemy wpłacić pieniądze i nie możemy ich w prosty sposób wypłacić. Aby pobrać środki musielibyśmy zrezygnować z całej lokaty.

A ponieważ najbardziej sensowne oprocentowania zaczynają się przy naprawdę długich lokatach – na 24 miesiące lub dłużej, niejako nasze pieniądze zostają uwięzione w banku.

Bardzo wiele zależy więc od naszych potrzeb. Jeśli mamy pewność, że dostęp do środków nie będzie nam potrzebny – lokata jest dobrym pomysłem.

Jednakże, jeśli chcemy mieć swobodny dostęp do środków, lepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe – nie zarabiamy dużo, ale zawsze uda się coś uzyskać z tytułu posiadania takiego konta.

Zazwyczaj na lokatach długoterminowych będziemy mogli zarobić więcej niż na zwykłym koncie oszczędnościowym. Jak widać jednak – jest to coś za coś. Oczywiście, to ile zarobimy najmocniej jest warunkowane przez to, jak duże oszczędności posiadamy.

Usługi dodatkowe – czy trzeba z nich korzystać?

Najczęściej, różnego rodzaju usługi bankowe występują w pewnych zestawieniach. Zazwyczaj możemy wybrać lokatę lub konto oszczędnościowe tylko wraz z klasycznym rachunkiem indywidualnym – jeśli takowego w danym banku nie posiadamy.

Zawsze, w momencie, kiedy analizujemy daną ofertę, powinniśmy wziąć pod uwagę, czy ta “dodatkowa” usługa nie będzie nas kosztować więcej niż zarobimy na koncie oszczędnościowym czy na lokacie.

Ponieważ i takie przypadki nie należą do rzadkości (w sytuacji bardzo niskiego oprocentowania produktu oszczędnościowego).

Jeśli jednak potrzebujemy dodatkowo konta indywidualnego – chcemy mieć kartę płatniczą, korzystać z bankowości elektronicznej, wykonywać przelewy – właśnie pod kątem zestawienia takich dwóch opcji, powinniśmy szukać konta oszczędnościowego, bo to dla nas najwygodniejsza opcja.

W przypadku wielu banków oferujących bankowość elektroniczną, konto indywidualne „współgra” z oszczędnościowym. Oprocentowane jest tylko konto oszczędnościowe, ale można swobodnie wykonywać darmowe przelewy pomiędzy kontami zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

Z konta oszczędnościowego nie można jednak bezpośrednio wykonywać przelewów ani płatności. Nie można również wypłacać z niego pieniędzy z bankomatu – pozostaje tutaj jedynie obsługa w placówce banku.

Do wszelkiego rodzaju operacji służy konto indywidualne i to do niego przypisana jest karta płatnicza. Takie rozwiązanie mimo wszystko jest bardzo wygodne – jedno konto jest typowym kontem operacyjnym, a drugie służy do oszczędzania.

Można więc w prosty sposób dzielić środki z domowego budżetu na te, które mamy na życie i bieżące wydatki oraz na te, które chcemy odłożyć sobie “na czarną godzinę”.

Konto oszczędnościowe – oprocentowanie

To, jakie oprocentowanie zaproponuje nam bank zależy od Banku Polskiego i tego, jakie stopy procentowe ustala ta właśnie instytucja. Zazwyczaj więc poszczególne oferty bankowe bardzo się między sobą nie różnią, a oprocentowanie nie jest wysokie.

W praktyce, w tego typu usługach można zarobić tylko, jeśli trzymamy tam naprawdę spore pieniądze. Przy kwotach rzędu kilkuset złotych w ogóle tego oprocentowania nie odczujemy, albo też będą to kwoty groszowe.

Oprócz tej generalnej zasady, co do oprocentowania, różne banki mają swoje oferty promocyjne, którymi chcą zachęcić potencjalnych klientów do lokowania funduszy akurat w ich banku.

Na przykład, może to być promocja na pierwsze 3 miesiące lokowania środków. Wówczas oprocentowanie jest odrobinę wyższe i faktycznie można uzyskać lepsze benefity.

Czasem banki rozdają też pewne bonusy, nawet już za sam fakt założenia takiego konta i wpłacenia tam jakiejkolwiek kwoty. Z pewnością warto więc na bieżąco śledzić pojawiające się oferty i szybko kalkulować potencjalny zysk z otwarcia takiego konta danej placówce.

W przypadku każdej takiej promocji zawsze warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z jej regulaminem. Tak, aby mieć świadomość warunków, jakie trzeba spełnić, aby faktycznie skorzystać na lokowaniu środków w taki sposób.

Konto oszczędnościowe – bezpieczeństwo środków i zmiany oprocentowania

Jeśli naprawdę zależy nam na tym, aby nasze środki były bezpieczne – przede wszystkim wybierajmy sprawdzone banki. To instytucje, które posiadają zabezpieczenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W praktyce oznacza to, że nawet jeśli z bankiem się coś stanie, zbankrutuje czy stanie się niewypłacalny, środki do 100 tysięcy Euro i tak zostaną nam zwrócone.

Inaczej jest w sytuacji, kiedy inwestujemy w pozabankowych instytucjach finansowych. Tutaj takiej gwarancji nie ma i zawsze trzeba liczyć się z ogromnym ryzykiem.

Z pewnością każdy z nas chociaż raz słyszał o aferze związanej z niewypłacalnością jakiejś instytucji finansowej, która nie jest bankiem. Czasem, oferta takiej instytucji może skusić nas wyższym oprocentowaniem i szybkim zyskiem niż ten, jaki mogą nam zaproponować klasyczne banki.

Jak inne produkty – także i te są dla ludzi, trzeba jednak mieć świadomość tego, że wpłacone środki możemy utracić na zawsze. Jeśli więc ktoś nie ma natury hazardzisty – pozostają mu tradycyjne, popularne i cieszące się zaufaniem banki.

To, na co na pewno warto jeszcze zwracać uwagę to zmiany oprocentowania. O każdej takiej zmianie bank zawsze ma obowiązek nas poinformować, a my musimy na to wyrazić zgodę.

Niestety, jeśli takich rzeczy nie kontrolujemy, z czasem oprocentowanie może spaść tak nisko, że nie będziemy na danym koncie zarabiać praktycznie nic. W takim momencie dobrym pomysłem jest przeanalizowanie, czy na rynku nie ma korzystniejszej oferty z lepszym oprocentowaniem.

Zazwyczaj jednak oprocentowanie utrzymuje się na dość stabilnym poziomie. Co jednak nie oznacza, że takie zmiany oprocentowania nie mogą się pojawić.

W jaki sposób w praktyce zarządzać swoimi oszczędnościami?

Osoby, które lubią w aktywny sposób zarządzać swoimi oszczędnościami mogą korzystać z różnych produktów, które są dedykowane i tworzone właśnie do takich celów.

Najpierw wyszukują korzystne lokaty, po skończeniu jednej znajdują kolejną, a czasem przetrzymają środki na ciekawym koncie oszczędnościowym.

Jednakże, takie aktywne oszczędzanie wymaga sporego obycia w temacie, zaangażowania oraz czasu, jaki trzeba na to poświęcić. Jak łatwo sobie wyobrazić, nie każdy ma do tego głowę i nie każdy chce się takimi zagadnieniami zajmować.

Dlatego też, dla każdego, kto oszczędza “aktywnie” dobrym pomysłem są wszelakie lokaty i konta, akcje promocyjne i inne, które pozwalają na sensowny zysk.

Jeżeli natomiast jesteśmy osobami, które lubią oszczędzać pasywnie – najlepiej będzie dla nas wybrać jedno, najbardziej interesujące konto oszczędnościowo i tam systematycznie dokładać nowe środki.

Oprócz faktu samego oszczędzania, tak naprawdę nic więcej nie musimy robić, a zawsze jakąś kwotę uda się nam dodatkowo zarobić.

Jeśli nie mamy głowy do lokat i innych tego rodzaju produktów – jedno, typowe konto oszczędnościowe w renomowanym banku w zupełności powinno nam wystarczyć.

Czy wobec tego warto oszczędzać w taki sposób?

Podsumowując, posiadając konto oszczędnościowe czy też lokatę, zawsze możemy odrobinę zarobić dzięki oprocentowaniu.

To, jak będzie ono wysokie, zależy od danego produktu bankowego, na jaki się zdecydujemy. Najważniejsze jednak, aby lokować swoje środki w sprawdzonych i bezpiecznych miejscach, czyli w bankach.

Dzięki wybraniu odpowiedniego banku, sami będziemy mogli spać spokojniej o przyszłość naszych pieniędzy.

To, czy zdecydujemy się na lokatę czy też na konto oszczędnościowe w dużej mierze zależy od tego, czy będziemy chcieli mieć dostęp do elastycznego gospodarowania gromadzonymi środkami. W przypadku lokat terminowych jest on odrobinę bardziej skomplikowany i utrudniony.

Z pewnością jednak warto oszczędzać – dzięki oszczędnościom nie musimy obawiać się o to, co przyniesie przyszłość. Ponieważ mamy taką świadomość, że zawsze możemy skorzystać z posiadanych pieniędzy.

Badania pokazują, że chęć oszczędzania i fakt posiadania jakichkolwiek oszczędności wzrasta wraz z wiekiem. Im jeśliśmy starsi – i być może mądrzejsi – tym chętniej zabezpieczamy swoją przyszłość właśnie w ten sposób.

Aczkolwiek warto mieć na uwadze to, że i tak nie chroni nas w pełni przed wysoką inflacją. Z pewnością to lepsza opcja niż odkładanie pieniędzy pod poduszką lub w przysłowiowej skarpecie.

5/5 - 2 głosów