PRZELEW SEPA

PRZELEW SEPA – CO TO JEST?

SEPA (Single Euro Payment Area) jest jednolitym obszarem płatności, w ramach którego możliwe są bezgotówkowe rozliczenia w walucie euro.

Przelew europejski SEPA można wykonać tylko w tej jednostce walutowej. I to niezależnie od tego, w jakiej walucie prowadzony jest sam rachunek z którego wykonujemy transfer środków.

W projekcie bierze udział 35 krajów i terytoriów niezależnych:

Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska (FR), Gwadelupa (FR), Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Majotta (FR), Malta, Martynika (FR), Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Reunion (FR), Rumunia, Saint-Barthélemy (FR), Saint-Martin (FR), Saint-Pierre i Miquelon (FR), San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz Wyspy Alandzkie (FI).

Przelew europejski – szczegóły

Cała koncepcja projektu SEPA opiera się na ułatwieniu, przyspieszeniu i obniżeniu kosztów przelewów, wykonywanych pomiędzy krajami członkowskimi.

Biorąc pod uwagę swobodę przemieszczania się obywateli różnych krajów w ramach Unii Europejskiej, nie może dziwić fakt, że taki rodzaj płatności stał się w ostatnim czasie bardzo popularny.

W całej transakcji SEPA, biorą udział tylko dwa podmioty: bank nadawcy i bank odbiorcy. Co to oznacza? Brak dodatkowych kosztów dla pośredników oraz krótszy czas realizacji przelewu.

Jak kształtują się prowizje za taką usługę w poszczególnych bankach? To zależy od danej instytucji, ale generalnie taka opłata nie przekracza 10 zł.

Bywa i tak, że transfer SEPA jest całkowicie bezpłatny. Tak jest choćby w Nest Banku, który zajmuje aktualnie 1 miejsce w naszym rankingu bezpłatnych kont osobistych.

Ważną kwestią o której nie można zapominać, jest spread wynikający z przewalutowania transakcji, dokonywanej z rachunku nieprowadzonego w euro. Zazwyczaj wynosi on od 5 do10% w zależności od danej instytucji.

Pewną niedogodnością może być jeszcze fakt, że przelew SEPA nie posiada opcji transferu ekspresowego. Oznacza to, że pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy, dopiero w następnym dniu po zleceniu płatności.

Klienci korzystający z przelewu europejskiego nie mają możliwości wyboru podziału kosztów takiej operacji. Wszystkie płatności przeprowadzane są tutaj w opcji SHA.

Oznacza to, że koszty związane z realizacją przelewu SEPA, są dzielone pomiędzy uczestników transakcji (nadawca płaci prowizję w swoim banku a odbiorca w swoim).

Przelew SEPA w praktyce

Płatność SEPA można zlecić poprzez internet, telefonicznie lub bezpośrednio w oddziale banku. Aby transakcja została zakwalifikowana jako przelew SEPA, musisz spełnić kilka prostych warunków:

  • Bank z którego chcesz wykonać przekaz europejski musi udostępniać taką opcję.
  • Kraj odbiorcy przelewu musi należeć do obszaru SEPA.
  • Kod SWIFT (BIC) musisz podać poprawnie.
  • Rachunek bankowy odbiorcy płatności podałeś w formacie IBAN.
  • Wszystkie dane do przelewu wpisałeś prawidłowo (w przeciwnym razie przekaz może być zwrócony na konto odbiorcy, lub trafić do adresata ze znacznym opóźnieniem).

Zobacz również, czym jest przelew SORBNET oraz przelew SWIFT.