STRONA GŁÓWNA » PRZELEW SEPA

PRZELEW SEPA

SEPA (Single Euro Payment Area) jest jednolitym obszarem płatności, w ramach którego możliwe są bezgotówkowe rozliczenia w walucie euro.

Przelew europejski SEPA można wykonać tylko w tej jednostce walutowej. I to niezależnie od tego, w jakiej walucie prowadzony jest sam rachunek z którego wykonujemy transfer środków.

W projekcie bierze udział 35 krajów i terytoriów niezależnych:

Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska (FR), Gwadelupa (FR), Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Majotta (FR), Malta, Martynika (FR), Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Reunion (FR), Rumunia, Saint-Barthélemy (FR), Saint-Martin (FR), Saint-Pierre i Miquelon (FR), San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz Wyspy Alandzkie (FI).

Przelew europejski – szczegóły

Cała koncepcja projektu SEPA opiera się na ułatwieniu, przyspieszeniu i obniżeniu kosztów przelewów, wykonywanych pomiędzy krajami członkowskimi.

Biorąc pod uwagę swobodę przemieszczania się obywateli różnych krajów w ramach Unii Europejskiej, nie może dziwić fakt, że taki rodzaj płatności stał się w ostatnim czasie bardzo popularny.

W całej transakcji SEPA, biorą udział tylko dwa podmioty: bank nadawcy i bank odbiorcy. Co to oznacza? Brak dodatkowych kosztów dla pośredników oraz krótszy czas realizacji przelewu.

Jak kształtują się prowizje za taką usługę w poszczególnych bankach? To zależy od danej instytucji, ale generalnie taka opłata nie przekracza 10 zł.

Bywa i tak, że transfer SEPA jest całkowicie bezpłatny. Tak jest choćby w Nest Banku, który zajmuje aktualnie 1 miejsce w naszym rankingu bezpłatnych kont osobistych.

Ważną kwestią o której nie można zapominać, jest spread wynikający z przewalutowania transakcji, dokonywanej z rachunku nieprowadzonego w euro. Zazwyczaj wynosi on od 5 do10% w zależności od danej instytucji.

Pewną niedogodnością może być jeszcze fakt, że przelew SEPA nie posiada opcji transferu ekspresowego. Oznacza to, że pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy, dopiero w następnym dniu po zleceniu płatności.

Klienci korzystający z przelewu europejskiego nie mają możliwości wyboru podziału kosztów takiej operacji. Wszystkie płatności przeprowadzi się tutaj w opcji SHA.

Oznacza to, że koszty związane z realizacją przelewu SEPA, są dzielone pomiędzy uczestników transakcji (nadawca płaci prowizję w swoim banku a odbiorca w swoim).

Przelew SEPA w praktyce

Płatność SEPA można zlecić poprzez internet, telefonicznie lub bezpośrednio w oddziale banku. Aby transakcja została zakwalifikowana jako przelew SEPA, musisz spełnić kilka prostych warunków:

  • Bank z którego chcesz wykonać przekaz europejski musi udostępniać taką opcję.
  • Kraj odbiorcy przelewu musi należeć do obszaru SEPA.
  • Kod SWIFT (BIC) musisz podać poprawnie.
  • Rachunek bankowy odbiorcy płatności podałeś w formacie IBAN.
  • Wszystkie dane do przelewu wpisałeś prawidłowo. W przeciwnym razie przekaz może być zwrócony na konto odbiorcy, lub trafić do adresata ze znacznym opóźnieniem.

Zobacz również, czym jest przelew SORBNET oraz przelew SWIFT.