PROMOCJE BANKOWE

Promocje bankowe to specjalnie premiowane oferty, w ramach których za założenie określonego produktu i spełnienie konkretnych wymagań klient otrzymuje nagrodę. Najczęściej taki bonus jest wypłacany w formie gotówki, ale nie tylko.

Banki starają się w ten sposób przyciągać nowych klientów, umożliwiając im jednocześnie założenie konta czy karty na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Czym są promocje bankowe i po co są organizowane?

Głównym celem organizowania promocji przez banki jest reklama. Wypłata jednorazowej nagrody dla nowego klienta będzie bardziej opłacalna, niż tradycyjna kampania w telewizji.

Koszt pozyskania jednego konsumenta z reklamy TV to nawet 700 zł, dlatego przyznanie klientowi premii za choćby połowę tej kwoty wciąż wypada korzystniej dla banku. Nowy konsument otrzymuje natomiast atrakcyjny bonus, dzięki czemu na współpracy korzystają obie strony.

Banki traktują możliwość pozyskania klienta jako swego rodzaju inwestycję długoterminową. Konsument zadowolony ze współpracy najprawdopodobniej na dłużej zwiąże się z daną instytucją, a przyszłości być może zaciągnie w niej kredyt lub ulokuje swoje oszczędności na lokacie.

Takie działania stanowią też dla banku okazję do zarobku. Warto przy tym zauważyć, że po skorzystaniu z promocji klient może zamknąć konto bez żadnych konsekwencji. W ogólnym rozrachunku wciąż jednak jest to opłacalne dla banku.

Większość promocji opiera się na bardzo prostych zasadach. Do skorzystania z nich zwykle nie trzeba nawet wychodzić z domu, ponieważ formalności da się załatwić przez internet.

Poza samą nagrodą, konsument korzystający z promocji osiąga również inne korzyści.

Pierwszą z nich jest możliwość przetestowania konta osobistego czy karty. Użytkownik może sprawdzić wygodę obsługi bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej, a także zapoznać się z warunkami utrzymania braku opłat za prowadzenie rachunku.

Promocje bankowe są bardzo łatwym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Środki przyznawane w ramach nagrody można zaoszczędzić, bądź też przeznaczyć na dowolny cel.

Niezależnie od potrzeb, regularne korzystanie z aktualnych promocji korzystnie wpływa na domowy budżet. Premie od banków można przechowywać na osobnym koncie, aby w ciągu zaledwie paru miesięcy uzbierać pokaźną sumę.

PROMOCJE BANKOWE – KWIECIEŃ 2024

PROMOCJE - KONTA OSOBISTE

 

 

PROMOCJE DLA FIRM

 

Nie znaleziono żadnych wpisów.

 

PROMOCJE ZAKOŃCZONE

 

Jakie są rodzaje promocji bankowych i z czego się składają?

Promocje w bankach najczęściej dotyczą kont osobistych. Aby otrzymać nagrodę, należy założyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy oraz odpowiednio z niego korzystać.

Konta objęte promocjami zwykle są warunkowo darmowe, a tym samym wymagają spełniania pewnych aktywności dla utrzymania braku opłat. Jeżeli posiadacz rachunku się z tego nie wywiąże, naliczone zostaną pewne koszty za korzystanie z usług. Banki zarabiają najwięcej właśnie na zakładaniu nowych kont przez klientów.

Promocje takie nie ograniczają się wyłącznie do rachunków osobistych. Obecnie coraz częściej organizowane są również atrakcyjne akcje dotyczące kart kredytowych.

Nagrody mogą być w ich przypadku znacznie wyższe, niż te przyznawane za założenie zwykłego konta osobistego. Inne są też warunki do spełnienia, które dotyczą np. większej ilości transakcji wykonanych kartą.

Udział w takiej promocji wiąże się z dodatkową korzyścią, a mianowicie możliwością poprawy historii kredytowej w BIK. Terminowe spłaty karty pozwolą na uzyskanie pozytywnych wpisów w tej bazie, co zwiększy szanse otrzymania kredytu w przyszłości.

Podstawowym rodzajem bonusu w promocjach kont osobistych i kart jest gotówka, jednak banki przyznają też nagrody rzeczowe czy vouchery.

Jeżeli natomiast oferta dotyczy rachunku oszczędnościowego lub lokaty, klient może je założyć z podwyższonym oprocentowaniem. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie dodatkowych odsetek od zgromadzonych środków. Rachunki oszczędnościowe i lokaty zwykle są dostępne dla klientów, którzy już prowadzą w danym banku konto osobiste.

Każda promocja w banku ma nieco inne warunki do spełnienia, jednak zwykle są one podobne. Poszczególne oferty kont i kart kredytowych posiadają też indywidualne wymagania, które trzeba spełnić dla zwolnienia z opłat. Informacje o warunkach promocji oraz utrzymania bezpłatności produktu są zawsze dostępne w regulaminie danej akcji.

Jeżeli nie jest w nim wyraźnie zastrzeżony np. wymóg wpływów na konto od pracodawcy, klient powinien to potraktować jako dopuszczenie dowolnego źródła wpłat. W takim przypadku wystarczy przelać środki z innego rachunku lub wpłacić gotówkę przez wpłatomat.

Jak zostać uczestnikiem promocji bankowej?

Aby skorzystać z promocji w banku, trzeba przede wszystkim taką znaleźć. Najlepiej skorzystać z gotowych rankingów i zestawień aktualnych ofert. W ten sposób można sprawdzić zarówno wysokość nagród, jak i wymagane warunki ich przyznania.

Warto pamiętać, że większość promocji bankowych jest dostępna tylko przez internet. Jeżeli osoba zainteresowana uczestnictwem odwiedzi stacjonarny oddział instytucji, najprawdopodobniej nie będzie mogła w ten sposób założyć konta czy karty z premią.

Po znalezieniu odpowiedniej oferty, pierwszym krokiem powinno być wypełnienie wniosku. W tym celu należy przejść na stronę z wybraną promocją i kliknąć w oznaczony link.

W samym wniosku należy podać niezbędne dane oraz wyrazić wymagane zgody, najczęściej dotyczące przesyłania treści marketingowych. Jeżeli jest to wymagane, uczestnik promocji powinien też dołączyć potrzebne dokumenty – np. skan lub zdjęcie dowodu osobistego czy zaświadczenie potwierdzające dochód w przypadku zakładania karty kredytowej.

Kolejnym etapem jest podpisanie umowy. Istnieje zwykle kilka sposobów na jej zawarcie, zależnie od banku organizującego promocję.

Informacje o dostępnych metodach znajdują się w regulaminie danej akcji. W jego treści można też sprawdzić, w jakim terminie musi być zawarta umowa. Formę jej podpisania zwykle da się wybrać podczas wypełniania wniosku.

Najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest załatwienie formalności przez kuriera, który dostarcza wszystkie dokumenty i sprawdza dowód osobisty klienta.

Na koniec klient składa wszystkie podpisy, a umowa jest pakowana w kopertę zwrotną. W tym przypadku produkt zostanie aktywowany w 1-2 dni robocze.

Inną metodą zawierania umowy jest potwierdzenie tożsamości poprzez wykonanie zdjęcia selfie, zwykle za pomocą aplikacji mobilnej banku. Sposobem autoryzacji może być również przelew weryfikacyjny z własnego konta. Dane przypisane do rachunku powinny być takie same, jak te podane we wniosku.

Banki pozwalają również na zatwierdzenie umowy poprzez wideo rozmowę z konsultantem, który weryfikuje tożsamość klienta. W takim przypadku zwykle trzeba pokazać do kamery dowód osobisty.

Rozwiązaniem bardziej tradycyjnym jest wizyta w stacjonarnym oddziale. Warto jednak pamiętać, aby sam wniosek składać przez internet. Niektóre banki oferują też tryb zawierania umowy za pomocą SMS-a, a następnie odbiorem dokumentów na maila.

Jak spełnić warunki aktywności i odebrać nagrodę?

Warunki aktywności zawsze są dokładnie opisane w regulaminie danej promocji. Najczęściej dotyczą wykonania płatności kartą w określonej ilości lub na konkretną kwotę, realizacji przelewów z konta czy zapewnienia wpływów na rachunek, bądź też zalogowania się do aplikacji mobilnej banku i przeprowadzenia na niej odpowiedniej operacji.

Jeżeli warunki aktywności zostaną spełnione, klient otrzyma nagrodę zgodnie z terminem ustalonym w treści regulaminu akcji. Premia gotówkowa jest wysyłana bezpośrednio na konto, natomiast nagroda rzeczowa pod wybrany adres. Jeżeli bonusem jest voucher, uczestnik promocji zwykle otrzymuje go SMS-em lub na maila.

W przypadku niektórych nagród, przed ich odebraniem trzeba jeszcze wykonać dodatkowe czynności. Z reguły dotyczy to po prostu odebrania wiadomości mailowej i kliknięcia w link, a następnie podania numeru konta i uzupełnienia innych danych niezbędnych do wypłaty nagrody.

Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, jeżeli bank zleca organizację promocji firmie zewnętrznej. W takim przypadku to właśnie ten drugi podmiot wypłaca nagrodę. Z reguły klient ma kilka dni na uzupełnienie numeru konta, licząc od daty dostarczenia wiadomości.

Jak maksymalizować zyski z promocji bankowych?

Aby podnosić zyski z promocji bankowych, warto brać udział we wszystkich możliwych akcjach. W ten sposób da się uzbierać nawet kilka tysięcy złotych w zaledwie parę miesięcy.

Planując uczestnictwo w wielu promocjach, warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Udział w akcji nie będzie miał sensu, jeżeli uczestnik nie zdoła spełnić wymagań banku.

Do najczęściej spotykanych warunków aktywności należą chociażby płatności kartą. Aby spełnić ten wymóg w kilku bankach jednocześnie, trzeba dysponować wystarczającymi środkami.

Kolejną kwestią jest źródło wynagrodzenia, ponieważ niektóre promocje wymagają wykonania przelewu od pracodawcy. Takiego warunku nie będą w stanie spełnić osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz te, które nie chcą wypłacać zarobków na nowe konto.

Nie bez znaczenia pozostaje sama wysokość dochodu, która ma znaczenie przy zakładaniu karty kredytowej. W takim przypadku warunkiem może być osiąganie wynagrodzenia w odpowiedniej kwocie, czego nie będą w stanie zapewnić wszyscy uczestnicy.

Aby zmaksymalizować zyski z promocji w bankach, warto też namawiać do udziału w nich inne osoby. Niemal wszystkie instytucje organizują  programy poleceń, w ramach których można uzyskać specjalny kod polecający. Klient posiadający konto w danym banku może go podawać bliskim i znajomym do wykorzystania podczas składania wniosku.

Jeżeli dana osoba spełni warunki opisane w regulaminie, w zależności od banku sama dostanie nagrodę lub otrzyma ją również polecający. Programy poleceń często można łączyć z promocjami, co pozwala na osiąganie jeszcze większych zysków.

Ważnym aspektem jest też pilnowanie okresów karencji. Określają one czas, jaki musi upłynąć od zamknięcia konta w danym banku do momentu ponownej możliwości skorzystania z promocji.

W zależności od banku, zasady obowiązujące w okresie karencji mogą być różne. Najczęściej nie można ponownie wnioskować o ten sam produkt, ale wciąż dostępne są inne. W niektórych przypadkach, karencja całkowicie uniemożliwia zostanie ponownym klientem banku.

Okres ten stanowi ochronę przed cyklicznym korzystaniem z promocji przez klientów. Istotny jest też okres wypowiedzenia, po którym produkt jest definitywnie zamykany – zwykle 30 dni. Warto dokładnie pilnować tych dat, aby nie przegapić żadnej promocji.

W jaki sposób banki promują swoje akcje i dlaczego nie wszędzie o nich informują?

Banki bardzo często zlecają organizację akcji promocyjnych pośrednikom, czyli zewnętrznym agencjom reklamowym czy firmom mediowym. Takie rozwiązanie zwykle okazuje się tańsze, niż tworzenie zupełnie nowej infrastruktury i zatrudnianie kolejnych pracowników.

Po opracowaniu promocji, bank zgłasza się do pośrednika. Ten z kolei znajduje odpowiednich partnerów do promowania akcji, którzy zajmą się jej opisywaniem oraz udostępnianiem użytkownikom linków do wniosku poprzez dedykowaną stronę.

Informacje o promocjach często nawet nie znajdują się na oficjalnych stronach internetowych banku, ponieważ to nie on odpowiada za ich bezpośrednią organizację.

Istnieją oczywiście instytucje, które nie korzystają z pomocy firm zewnętrznych do promowania swoich akcji. W takiej sytuacji informacja o promocji zwykle jest umieszczana na głównej stronie banku.

Korzystanie z dedykowanych serwisów do zakładania produktów jest korzystne dla klientów, ponieważ daje pewność skorzystania z aktualnej i prawdziwej akcji. W regulaminie każdej promocji bankowej widnieje zapis, kto jest jej organizatorem.

Na samej stronie banku często jednak nie ma informacji o dostępności akcji wyłącznie przez pośrednika, przez co klient może omyłkowo założyć konto nieobjęte premią.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wizyty w oddziale stacjonarnym lub korzystania z infolinii banku. Z reguły nie da się za ich pośrednictwem otwierać produktów w promocjach, które są dostępne online. Internet jest dla banków najtańszym źródłem pozyskiwania klientów.

Z utrzymaniem oddziałów i infolinii wiążą się natomiast duże koszty. Aby utrzymać rentowność, banki muszą pozyskiwać z nich klientów bez posiłkowania się promocjami.

Nie warto też korzystać z takich źródeł celem pozyskania informacji o aktualnych akcjach. Pracownicy mogą bowiem skutecznie namówić klienta na założenie konta, które nie jest premiowane.

Jakie problemy mogą wystąpić przy korzystaniu z promocji bankowych?

Zdarzają się przypadki, w których uczestnik promocji nie otrzymuje nagrody. Z reguły jest to spowodowane problemami technicznymi, dotyczącymi analizy faktu wywiązania się przez daną osobę z warunków akcji.

W takiej sytuacji warto przede wszystkim się upewnić, że wszystkie wymagania rzeczywiście zostały dopilnowane i nie wystąpiły żadne uchybienia. Dotyczy to chociażby niewłaściwej daty przystąpienia do promocji, np. po terminie lub w okresie obowiązywania karencji. Uczestnik mógł nie dostarczyć wszystkich dokumentów, bądź też nie wyraził wymaganych zgód marketingowych lub omyłkowo je cofnął.

Brak nagrody może też oczywiście wynikać z faktu niewywiązania się z warunków aktywności w określonym czasie. Taki będzie skutek ominięcia choćby jednej wymaganej płatności kartą, niezalogowania się do bankowości internetowej, niezapewnienia wpływów na konto czy niezainstalowania aplikacji.

Nagroda przepadnie również wówczas, gdy uczestnik nie odbierze wymaganej wiadomości e-mail i nie poda swojego numeru konta do wypłaty premii. Zdarzają się też oczywiste pomyłki, np. zbyt wczesne zamknięcie rachunku lub karty czy też niepoprawne odczytanie daty przyznania bonusu.

Jeżeli uczestnik jest pewien poprawnego spełnienia wszystkich warunków i mimo tego nie otrzymał nagrody, może napisać reklamację – https://bankradar.pl/reklamacja-do-banku/

W tym celu należy napisać do banku za pośrednictwem bankowości internetowej, zadzwonić na infolinię lub odwiedzić oddział osobiście. Jeżeli jednak bezpośrednim organizatorem promocji jest firma zewnętrzna, reklamację trzeba skierować właśnie do niej.

Informacje na ten temat znajdują się w regulaminie akcji. Reklamacja powinna zawierać wszystkie szczegóły, przede wszystkim konkretną nazwę promocji oraz datę przystąpienia do niej. Warto też przedstawić dowody spełnienia wszystkich warunków, co przyspieszy rozwiązanie sprawy.

Problemem bywa też brak wiadomości e-mail z linkiem do uzupełnienia numeru konta, na który ma być wypłacona premia. Na wprowadzenie tych danych jest zwykle tylko kilka dni, jednak nie warto panikować.

W takiej sytuacji należy dokładnie sprawdzić wszystkie foldery poczty, zwłaszcza spam. Wiadomość od organizatora może do niego trafić, bądź też zostać omyłkowo przeniesiona przez użytkownika. Jeżeli maila nigdzie nie ma warto sprawdzić, czy we wniosku został podany prawidłowy adres. W ostateczności ponownie rozwiązaniem będzie reklamacja.

Najczęstsze pytania i wątpliwości związane z promocjami w bankach?

Osoby zainteresowane promocjami w bankach często obawiają się, że udział w takiej akcji wiąże się z ryzykiem przechwycenia wrażliwych danych lub nawet ich sprzedaży. Nie jest to jednak prawda.

Dane uzupełniane w wniosku internetowym nie różnią się od tych, które trzeba podać przy zakładaniu danego produktu w oddziale. Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy organizatorem promocji jest firma zewnętrzna. Bank potrzebuje danych klienta wyłącznie do jego identyfikacji, a także zweryfikowania faktu spełnienia warunków akcji.

Jeżeli informacje takie byłyby rozpowszechniane czy sprzedawane, instytucji groziłyby milionowe kary oraz utrata klientów. Potencjalne korzyści są więc nieporównywalnie niższe od strat.

Pewne obawy dotyczą też kont promowanych jako darmowe, a konkretnie ryzyka zmiany ustalonych kosztów i narzucania ich klientowi. Bank ma rzeczywiście prawo modyfikacji taryfy opłat i prowizji w dowolnym momencie, ale jest zobowiązany do poinformowania o tym konsumenta.

W przypadku braku wyrażenia zgody, klient może wypowiedzieć umowę bez okresu wypowiedzenia. Wiele osób obawia się też różnych haczyków w umowie promocji.

Banki organizują jednak swoje akcje w oparciu o jasne regulaminy i cenniki. Nie mogą odmówić klientowi wydania nagrody, jeżeli ten spełnił wszystkie opisane warunki.

Kolejna kwestia dotyczy nachalności banku w kontakcie z klientem po udzieleniu zgód marketingowych.

Wiele zależy pod tym w względem od instytucji, w której zakładany jest dany produkt. Niektóre banki w ogóle nie dzwonią i nie narzucają żadnych ofert, podczas gdy inne robią to bardzo często.

Rozwiązaniem może być w takiej sytuacji nieodbieranie rozmów od nieznanych numerów oraz ich blokowanie. Dane kontaktowe banków da się łatwo znaleźć w internecie, dlatego nie będzie problemów z ich identyfikacją.

Na potrzeby promocji bankowych można też założyć drugi numer telefonu, który po prostu nie będzie używany do innych celów.

Istnieją również specjalne aplikacje, które wykrywają połączenia z banku. Ich zadaniem jest identyfikacja dzwoniącego numeru, a następnie blokowanie połączeń i wiadomości.

Jeżeli problem z treściami marketingowymi dotyczy e-maila, warto założyć pomocniczy adres na potrzeby promocji bankowych. Wszystkie oferty i reklamy będą wówczas trafiać na osobną skrzynkę, która nie jest używana na co dzień.

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość gromadzenia informacji z banków w jednym miejscu, co znacząco ułatwi ich znalezienie w razie potrzeby.

Ostatecznie można też wycofać zgody marketingowe po odebraniu nagrody. Z reguły można to zrobić poprzez bankowość internetową lub aplikację mobilną, a ewentualnie na infolinii lub podczas wizyty w oddziale. Z takiego rozwiązania często korzystają osoby, które po odebraniu bonusu chcą pozostać klientami danego banku.

Jak zrezygnować z produktów bankowych po odebraniu nagrody?

Po zakończeniu promocji i odebraniu nagrody, konto czy kartę założone w tym celu można zamknąć bez żadnych konsekwencji. Przed podjęciem decyzji o rezygnacji z danego produktu warto jednak zastanowić się, czy nie będzie on przydatny w przyszłości.

Jeżeli bank ma dobrą renomę i atrakcyjną ofertę, być może opłaca się pozostać jego klientem. Warto to rozważyć zwłaszcza przy planowaniu kredytu. Lepiej też przemyśleć zamknięcie kart kredytowej, ponieważ zawsze może się przydać. Nowe konto natomiast nierzadko okazuje się zwyczajnie lepsze, niż to używane wcześniej.

Przed zamknięciem konta czy karty należy pamiętać o tym, aby saldo rachunku wynosiło 0 zł. W przeciwnym razie występuje ryzyko naliczenia opłat za wykonanie przelewu przez bank czy wypłatę środków w kasie.

Podobnie wygląda to w przypadku salda ujemnego, które wymaga uregulowania wszystkich należności. W obu przypadkach wystarczy zrobić zwykły przelew.

Trzeba też pamiętać o spełnieniu warunków bezpłatności produktu, jeżeli jest on zamykany przed wykonaniem wymaganych aktywności.

Na koniec wystarczy wycofać wszystkie zgody marketingowe i ewentualnie pobrać historię rachunku, jeżeli były na nim wykonywane istotne transakcje. Kwestia opłat w okresie wypowiedzenia jest zależna od banku. Niektóre nie naliczają żadnych, podczas gdy inne wciąż wymagają zapewnienia wpływów czy płatności kartą w ciągu tych 30 dni.

Produkty bankowe można zamykać na różne sposoby.

Najprostszym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy przez bankowość internetową, jednak w praktyce banki dość rzadko to oferują.

Umowę da się wypowiedzieć również poprzez wysłanie tradycyjnego listu. Jeżeli jednak dany produkt był zakładany metodą na selfie lub poprzez przelew weryfikacyjny, bank nie posiada wzoru podpisu klienta i nie udostępni takiej opcji.

Produkt można zamknąć także przez infolinię, co zazwyczaj oferują wszystkie instytucje. Konsultant weryfikuje klienta, a następnie po prostu przyjmuje dyspozycję i potwierdza wypowiedzenie mailem. Zamykając konto, warto rozważyć jego przeniesienie.

Procedura ta odbywa się przy zakładaniu nowego rachunku i wymaga złożenia odpowiedniej dyspozycji, z czym wiąże się konieczność nadania pełnomocnictwa bankowi. Instytucja dopełni wszystkich formalności, włącznie z przeniesieniem płatności automatycznych oraz poinformowaniem pracodawcy klienta o zmianie konta do wypłaty wynagrodzenia.

W razie potrzeby można sprawdzić, czy produkt rzeczywiście został zamknięty.

W tym celu wystarczy spróbować zalogować się do bankowości internetowej lub aplikacji. Jeżeli się to nie uda, konto lub karta faktycznie nie są już aktywne.

Innym rozwiązaniem jest wykonanie przelewu na konto. W przypadku jego zamknięcia, kwota zostanie automatycznie cofnięta. Warto też pamiętać, że korzystanie z promocji i następnie zamykanie wybranego produktu nie powinno wzbudzać rozterek moralnych.

Banki odnoszą bardzo duże korzyści finansowe dzięki swoim klientom. Doskonale zdają sobie również sprawę z faktu, że wielu konsumentów odejdzie po otrzymaniu nagrody.

Znaczna część uczestników akcji pozostanie jednak na dłużej, a to właśnie z myślą o takich osobach uruchamiane są promocje. Nie warto więc zwlekać z rezygnacją, ponieważ opóźni to możliwość udziału w kolejnych akcjach.

5/5 - 1 głosów
bankradar.pl