PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE – CO NALEŻY O NICH WIEDZIEĆ?

Płatności zbliżeniowe znacznie ułatwiły i przyspieszyły płacenie za zakupy. Z tej metody płatności możemy korzystać już wszędzie, gdzie znajduje się terminal.

A przecież nie tak dawno, bo jeszcze kilkanaście lat temu, płatności zbliżeniowych nikt sobie nie wyobrażał! Czy są one w ogóle bezpieczne? Co warto wiedzieć o płatnościach zbliżeniowych?

Spis treści:

  1. Czym jest i jak działa płatność zbliżeniowa?
  2. Rodzaje płatności zbliżeniowych
  3. Do jakiej kwoty można płacić zbliżeniowo?
  4. Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Płatności zbliżeniowe – czym są?

Płatności zbliżeniowe umożliwiają płacenie bez fizycznego kontaktu między kartą płatniczą (lub innym instrumentem płatniczym) a terminalem. Wystarczy zbliżyć ją do terminala, by zrealizować płatność.

Pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku mieszkańcy Polski korzystali z prawie 41 milionów kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowych. Jest to aż 93,4% wszystkich kart płatniczych i najwyższy dotychczas notowany wynik.* Ich popularność stale rośnie!

Jak działa płatność zbliżeniowa?

Karty płatnicze, które umożliwiają płatności zbliżeniowe, posiadają wbudowaną antenę NFC. Taka sama technologia wykorzystywana jest w innych instrumentach, którymi możemy płacić zbliżeniowo, np. w telefonach.

Płacić zbliżeniowo możemy:

  • bez podawania kodu PIN (do 100 zł),
  • z obowiązkiem wpisania PINu (powyżej 100 zł). 

Rodzaje płatności zbliżeniowych

Płatności zbliżeniowe ze względu na wykorzystywaną technologię dzielą się na dwa rodzaje:

  • PayPass,
  • PayWay.

PayPass funkcjonuje w kartach Mastercard,a PayWave w kartach Visa. Obie technologie pozwalają na dokonywanie płatności zbliżeniowych w punktach handlowo-usługowych, które posiadają terminal.

Już w 2019 roku wszystkie terminale dostępne w sklepach i punktach usługowych posiadały funkcję płatności zbliżeniowych.

Płatności zbliżeniowe mogą dzielić się także ze względu na rodzaj instrumentu płatniczego. Wyróżniamy płatności:

  • kartą,
  • zegarkiem,
  • telefonem,
  • stickery.*

Funkcja płacenia zbliżeniowego występuje w kartach debetowych, kredytowych, a także przedpłaconych. 

Limity transakcji zbliżeniowych, czyli do jakiej kwoty można płacić zbliżeniowo?

Transakcje zbliżeniowe wiążą się z różnymi limitami, które mają zwiększać bezpieczeństwo tego rodzaju płatności.

Do marca 2020 roku mogliśmy zapłacić maksymalnie 50 zł bez podawania PINu. Gdy wybuchła pandemia, WHO oraz NBP wydały rekomendacje, które miały na celu zachęcenie ludzi do płacenia bezgotówkowo.

Dlatego też limit tego rodzaju płatności bez konieczności podawania PIN-u został zwiększony do 100 zł. 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje jeszcze jeden limit dotyczący płatności zbliżeniowych. Dzięki niemu nawet w przypadku kradzieży czy zgubienia karty, nie stracimy wszystkich oszczędności.

Mowa tu o limicie 3 do 5 transakcji bez podawania PINu dziennie. Dzięki temu, nawet jeśli do zapłaty mamy niewielką kwotę, przy 4 (lub kolejnej, w zależności od banku) transakcji wymagany jest kod PIN. 

Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Przy wprowadzaniu płatności zbliżeniowych, wiele osób było sceptycznie nastawionych. Konsumenci nadal zastanawiają się, czy taki rodzaj płatności jest bezpieczny. Odpowiedzmy na to pytanie, rozwiewając wątpliwości raz na zawsze. 

Do bezpieczeństwa tego typu płatności przyczyniają się wspomniane wcześniej limity, po przekroczeniu których wymagana jest autoryzacja kodem PIN. To jednak nie wszystko. 

Transakcje dokonywane zbliżeniowo są nadzorowane przez Narodowy Bank Polski. Stosuje on wielowarstwową ochronę i różnorodne zabezpieczenia, które sprawiają, że transakcje zbliżeniowe są bezpieczne. 

Jako użytkownicy instrumentów umożliwiających płatności zbliżeniowe, możemy sami zadbać o dodatkowe bezpieczeństwo swoich środków finansowych.

W jaki sposób? Nie podawajmy danych z karty ani kodu PIN innym osobom. Jeśli zgubimy kartę, powinniśmy ją od razu zablokować (możemy zrobić to w banku lub aplikacji mobilnej). Przechowujmy kartę płatniczą w bezpiecznym miejscu.

bankradar.pl