OD ILU LAT MOŻNA MIEĆ KONTO W BANKU

Wielu rodziców staje przed dylematem, czy otwierać rachunek osobisty dla swojej pociechy. Przy okazji zadając sobie podstawowe pytanie – od ilu lat można mieć konto w banku?

Rozwiejmy zatem wszelkie wątpliwości i sprawdźmy, czy można otworzyć rachunek dla dziecka, które ma zarówno powyżej, jak i poniżej 13 lat. Upewnimy się również, jakie dokumenty są potrzebne, aby założyć konto dla nieletniego.

Od ilu lat można mieć konto w banku?

Konto bankowe można założyć po ukończeniu 13 lat. Osiągnięcie przez dziecko tego wieku powoduje, że młody człowiek nabywa wówczas tzw. „ograniczoną zdolność do czynności prawnych”.

Zgodnie z prawem, otwarcie konta bankowego wraz z kartą płatniczą jest wtedy możliwe po uzyskaniu zgody przedstawiciela ustawowego dziecka – rodzica lub innego opiekuna prawnego.

Co ciekawe, kilka banków umożliwia także otwarcie konta bankowego nieletnim poniżej 13 roku życia. Jest to jednak de facto część rachunku rodzica, który ma nad takim kontem całkowitą kontrolę.

Z racji tego, że maluch nie może być formalnie posiadaczem żadnego ROR-u, rodzic musi otworzyć rachunek osobisty dla siebie, a następnie dla dziecka. Taką możliwość oferuje obecnie tylko Bank PKO, Bank Millennium oraz Santander Bank.

Jak założyć konto dla dziecka?

Aby otworzyć rachunek dla dziecka, należy udać się razem z pociechą do placówki wybranego banku lub złożyć wniosek o konto dla nieletniego przez internet.

W obu przypadkach będzie potrzebny zarówno dokument tożsamości rodzica (dowód osobisty/paszport) jak i dokument potwierdzający dane osobowe dziecka – dowód tymczasowy, paszport lub legitymacja szkolna.

Wizyta w oddziale banku wiąże się z koniecznością dotarcia tam razem z dzieckiem. I (prawdopodobnie) odczekaniem swojego w kolejce do pracownika, obsługującego klientów.

Bardziej rozsądną opcją wydaje się więc tutaj forma elektroniczna. Polega na wypełnieniu formularza na stronie internetowej banku i wysłaniu go online.

We wniosku trzeba będzie podać podstawowe dane personalne – imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania / zameldowania, sposób kontaktu (nr telefonu / adres poczty e-mail), itp.

Na podstawie wysłanego formularza, bank sporządzi umowę, którą bezpłatnie dostarczy Wam do podpisania kurier. Podczas jego wizyty, musi być obecny zarówno rodzic jak i dziecko.

Podpisane dokumenty odbierze kurier i doręczy je do banku. Jeżeli wszystkie formalności zostały dopełnione prawidłowo, bank powinien aktywować konto w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Jeśli przekonałeś się do takiego rozwiązania, sprawdź nasz aktualny ranking najlepszych kont dla dzieci i młodzieży https://bankradar.pl/konto-dla-dziecka/

Po co zakładać konto bankowe dla dziecka?

Wszelkie produkty i usługi bankowe kojarzone są głównie ze światem dorosłych. I słusznie, to w końcu rodzice dziecka odpowiadają za wszelkie sprawy finansowe i domowy budżet.

Niemniej jednak, nie oznacza to, że pociecha nie ma w ogóle styczności z pieniędzmi. W dzisiejszych czasach dzieci w coraz młodszym wieku poznają szeroko rozumiany świat finansów.

Oczywiście nie mówimy tu o regularnym zarabianiu przez nieletnich, ale np. o kieszonkowym czy prezentach („kopertach”) otrzymywanych na różnorakie okazje.

Zainteresowanie może wzbudzić w maluchu również to, że mama/tata podchodzą do urządzenia zamontowanego w ścianie i wyciągają z niego pieniądze na zakupy.

Biorąc pod uwagę fakt, że młody człowiek może zechcieć odkładać swój mały kapitał, warto rozważyć założenie dla niego rachunku w banku. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, przyjrzyjmy się zatem najważniejszym z nich.

  • Edukacja finansowa dziecka – nie nachalna, ale rozsądnie prowadzona. Dziecko uczy się korzystać z różnych funkcji i usług bankowych (przelewy, bankomaty, karta, bankowość mobilna, itd.).
  • Dziecko mając swoje pieniądze, uczy się bardziej je doceniać. To z kolei sprzyja nauce oszczędzania i rozsądnego wydawania zgromadzonych na koncie środków.
  • Konta dla nieletnich są prowadzone za darmo. Banki nie stawiają tutaj żadnych warunków dodatkowych. Nie ma również wymogów o posiadaniu minimalnego salda czy zapewnieniu regularnych wpływów na rachunek.
  • Rachunki dla dzieci są bardzo często oprocentowane. To wpływa na motywację młodego człowieka do mądrego zarządzania swoim budżetem.
  • Rodzice posiadają pełną kontrolę nad kontem dziecka – zarówno tego, który ma poniżej, jak i powyżej 13 lat.
5/5 - 3 głosów
bankradar.pl