LOKATY BANKOWE

LOKATY BANKOWE 2021

Lokaty bankowe należą do jednych z najbardziej popularnych i zarazem najbezpieczniejszych metod pomnażania kapitału.

Różnią się od siebie oprocentowaniem, okresem trwania, minimalnymi i maksymalnymi kwotami jakie można na nich ulokować oraz warunkami dodatkowymi.

Oprocentowanie lokat

 • Dzielimy na dwa rodzaje: stałe oraz zmienne. Pierwsze z nich charakteryzuje się tym, że oprocentowanie środków na rachunku, nie ulegnie zmianie w terminie, na jaki została zawarta umowa z bankiem. Charakteryzuje się stabilnością i brakiem ryzyka. Planowany zysk, można w tym przypadku obliczyć już przed skorzystaniem z danej oferty. 
 • Z kolei oprocentowanie zmienne oznacza, że w trakcie trwania umowy, bank może zmienić oprocentowanie przechowywanych środków. Ten wariant może być dla nas bardzo korzystny, ale tylko w sytuacji, kiedy uda nam się przewidzieć, że w niedalekiej przyszłości wzrosną stopy procentowe NBP. Jak więc widać, oprocentowanie zmienne jest bardziej ryzykowne i wymaga znajomości rynków finansowych.

Lokaty bankowe – bezpieczeństwo środków

 • To bardzo ważne kryterium przy wyborze metody pomnażania naszego kapitału. Oczywiście jakakolwiek inwestycja pieniężna wiąże się z jakimś ryzykiem straty części lub całości środków. Niemniej jednak, istnieją inwestycje obarczone większym (np. akcje) i mniejszym ryzykiem. Na pewno do tej drugiej kategorii można zaliczyć właśnie lokaty. Należą one do jednych z najbezpieczniejszych form oszczędzania.
 • Instytucją, która dba o bezpieczeństwo depozytów w krajowych bankach komercyjnych i spółdzielczych (z siedzibą na terytorium Polski), jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku, gdy bank złoży wniosek o ogłoszenie upadłości, BFG wypłaci klientom zwrot środków ulokowanych w banku wraz z odsetkami (do równowartości 100.000 euro). Listę banków, które objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego znajdziemy pod tym adresem.

Lokaty bankowe a kapitalizacja odsetek

 • Kapitalizacja jest to dodawanie odsetek do rachunku podstawowego, na którego podstawie są obliczane odsetki w kolejnym okresie. Jaki z tego wniosek? Im częstsza kapitalizacja odsetek, tym lepiej dla nas. Lokata generuje wtedy większy i częstszy zysk.

Lokaty bankowe – podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki)

 • To 19% opłata od zysków z lokat bankowych. Wprowadzono go w 2001 roku. Niestety nie można go uniknąć w żaden sposób, dlatego należy szukać jak najatrakcyjniejszych ofert, najlepiej z wysokim oprocentowaniem.

Inflacja a zysk z lokaty

 • Inflacja to spadek siły nabywczej pieniądza. Przykład: 10 lat temu, wydając 500 złotych moglibyśmy kupić więcej dóbr niż dziś, za tę samą kwotę pieniędzy. Najbardziej popularną miarą wyznaczania inflacji jest indeks CPI (cen towarów i usług konsumpcyjnych). Dane o inflacji podawane są przez Główny Urząd Statystyczny. Jak więc nietrudno się domyśleć, wzrost inflacji z perspektywy osoby oszczędzającej nie jest niczym dobrym.

RANKING LOKAT BANKOWYCH - INFORMACJA

Poniższe zestawienie lokat zawiera tylko te najbardziej atrakcyjne dla klienta.

Analizujemy oferty, które dają szansę na realny zarobek i nie wymagają zakładania dodatkowych, płatnych kont lub innych produktów.

Bierzemy pod lupę tylko wartościowe lokaty – takie, które nie zawierają ukrytych kruczków i skomplikowanych warunków pobocznych.

 

LOKATY BANKOWE – RANKING 2021

NEST BANK - LOKATA WITAJ 2,1%

Nest Bank

Nest Bank przygotował dla swoich nowych klientów Lokatę Witaj z zyskiem na poziomie 2,1%.

LOKATA WITAJ 2,1% – analiza oraz warunki

 • Oprocentowanie – 2,1%.
 • Okres trwania – 3 miesiące / 6 miesięcy.
 • Minimalna kwota – 1.000 – 10.000 zł.
 • Lokata dostępna tylko dla nowych klientów banku, którzy założą również bezpłatne konto osobiste wraz z bezwarunkowo darmową kartą.
 • Lokatę można założyć w ciągu 30 dni od otwarcia rachunku osobistego.

mBANK - Rachunek 1,8%

mBank

Rachunek Moje Cele 1,8% – analiza oraz warunki