KONTO DLA SENIORA

Osoby starsze zazwyczaj preferują tradycyjne formy prowadzenia swoich finansów. Wielu seniorów nie ma jednak nic przeciwko nowym technologiom, przez co z powodzeniem korzysta z bankowości elektronicznej.

Większości z nich zależy przede wszystkim na łatwość obsługi konta bankowego, a także jak najniższych opłatach za prowadzenie rachunku. Osoby starsze kierują się przy wyborze oferty banku również innymi czynnikami indywidualnymi, które mają wpływ na poziom ich zadowolenia.

Czy banki mają dedykowane oferty dla seniorów?

Za wyjątkiem Banku Pocztowego, banki nie posiadają w swoich ofertach rachunków dedykowanych specjalnie pod seniora.

 AKTUALIZACJA: Bank Pocztowy wycofał ze swojej oferty konto dla seniorów – Konto w Porządku Plus. 

Osoby starsze mają więc do wyboru dokładnie te same rachunki osobiste, z których korzystają również młodsi klienci. Seniorzy należą jednak do grupy konsumentów o specyficznych wymaganiach, dlatego powinni odpowiednio dopasować konto do swoich potrzeb.

Dla starszych największe znaczenie mają takie opcje i funkcjonalności, z których korzystać będą najczęściej. Duży wpływ na rezygnację banków z produktów przeznaczonych specjalnie dla tej grupy klientów miało wprowadzenie przepisów dyrektywy PAD.

W ich treści ustanowiono pojęcie Podstawowego Rachunku Płatniczego, który ma gwarantować konsumentom prawo do bezpłatnego otwierania i korzystania z rachunku bankowego w podstawowym zakresie. Projekt ten poszerza możliwości korzystania z bankowości klientom, którzy wcześniej ze względów finansowych tego nie robili.

Podstawowy Rachunek Płatniczy nie jest produktem dedykowanym tylko pod seniorów, jednak zapewnia im bardzo wiele możliwości. Poza standardowymi wpłatami i wypłatami gotówki, za jego pomocą da się też zlecać przelewy i wykonywać płatności kartą debetową.

Bezpłatne konto bankowe dla emerytów – czym powinno się charakteryzować?

Z reguły seniorzy nie przepadają za przesadnymi unowocześnieniami i nadmiarem dostępnych opcji. Większości z nich zależy wyłącznie na tym, aby rachunek zawierał podstawowe usługi i nie był skomplikowany w obsłudze.

Nierzadko takie osoby potrzebują konta tylko po to, aby trafiała na nie renta lub emerytura. W takim przypadku najlepiej wybrać zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, zwracając przy tym uwagę na koszty jego prowadzenia.

Seniorzy zwykle preferują też przejrzyste i proste zasady umowy. Z tego względu powinni wybierać oferty, w których konto i karta są bezwarunkowo bezpłatne i nie wymagają do tego spełniania żadnych dodatkowych czynnościhttps://bankradar.pl/darmowe-konto-bankowe/

Osoby starsze często nie są w stanie sprostać takim wytycznym, np. z uwagi na zły stan zdrowia. Wielu z nich rzadko rusza się z domu, co uniemożliwia im chociażby realizację płatności w sklepie. Wysokość emerytury lub renty może być natomiast za niska, aby spełnić warunek regularnego wpływu gotówki.

W przypadku konta dla seniora warto też pamiętać, że znaczna część z nich nie ma zaufania do bankowości internetowej.

Wiele osób starszych woli samodzielnie udać się do placówki banku celem wykonania przelewu czy wybrania pieniędzy, a tym samym podąż drogą tradycyjną.

Z tego względu duże znaczenie ma również wysokość opłat pobieranych za wykonywanie poszczególnych usług w oddziale. Trzeba też mieć na uwadze, że nie wszystkie bankomaty są bezpłatne.

Jeżeli senior może darmowo wypłacać środki tylko w określonej sieci, może to być dla niego skomplikowane i kłopotliwe. Z drugiej strony istnieją osoby starsze, które nie obawiają się nowych technologii i dobrze czują się w cyfrowym świecie.

Dla takich seniorów znaczenie będą miały przede wszystkim opłaty za prowadzenie rachunku, obsługę karty czy wypłaty z bankomatów, jednak ważne są również inne kwestie.

Osoby starsze z tej grupy z powodzeniem korzystają z bankowości internetowej, dlatego przydatna będzie funkcjonalna aplikacja mobilna. Istnieją ponadto seniorzy regularnie podróżujący za granicę, dla których istotne będą prowizje pobierane przez bank przy korzystaniu z zagranicznego bankomatu.

Jak wybrać rachunek bankowy dla osoby starszej?

Seniorzy bardzo często poważnie podchodzą do kwestii związanych z oszczędzaniem. Z tego względu chętnie odkładają środki zarówno dla siebie, jak i rodziny.

Obecnie wiele kont bankowych posiada usługę oszczędnościową lub opcję automatycznego oszczędzania. W tym drugim przypadku, część każdej wydanej kwoty jest przeznaczana na cele oszczędnościowe.

Innym sposobem jest założenie osobnego rachunku, na które będą przelewane odłożone pieniądze. Każde z tych rozwiązań pozwala seniorom na zgromadzenie dodatkowych pieniędzy.

Najlepsze pod tym względem będzie konto z najkorzystniejszym oprocentowaniem, ponieważ zapewni możliwość zaoszczędzenia większej ilości środków.

Osoby starsze są zarazem specyficzną grupą klientów, którym może zależeć również na usługach dodatkowych – np. ubezpieczeniu medycznym.

W jego ramach zawarte są specjalne udogodnienia, takie jak możliwość dostawy leków, zamówienia wizyty u lekarza czy uzyskania natychmiastowej pomocy w razie wypadku.

Obecnie wiele banków też możliwość dostarczenia gotówki do domu klienta przez listonosza lub kuriera.

Warto również sprawdzić, czy dany bank umożliwia odbiór i sprawdzenie e-recepty. Dla wielu seniorów taka opcja jest bardzo wygodna, zwłaszcza w przypadku częstego korzystania z tele-porad.

Poza Bankiem Pocztowym, żadna instytucja finansowa nie posiada gamy usług dedykowanych pod seniorów. Inne oferty wciąż jednak mogą być odpowiednie i atrakcyjne dla osób w podeszłym wieku

Konto bankowe a śmierć seniora

Osobna kwestia związana jest z postępowaniem w przypadku właściciela konta. Nawet jeżeli klient pozostawił po sobie testament z wykazanym rozdziałem majątku, jego przyznanie może trwać bardzo długo.

Proces ten wiąże się bowiem z wieloma formalnościami do spełnienia, a tym samym koniecznością realizacji licznych czynności prawnych.

Testament w takiej formie często jest też kwestionowany przez rodzinę, co nierzadko wydłuża całą procedurę. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest dyspozycja wkładem, którą może ustanowić każdy posiadacz konta bankowego.

Usługa ta gwarantuje możliwość wypłaty pieniędzy zgromadzonych na rachunku wybranym osobom. Dyspozycja wkładem nie jest jednak dostępna dla każdego, ponieważ obejmuje ona wyłącznie małżonków, rodzeństwo, rodziców, dzieci, wnuki oraz dziadków.

Z tego względu nie ma możliwości rozdzielenia środków z konta na dalszą rodzinę, bądź też osoby obce. Usługa ta wciąż jednak będzie znacznie szybsza, niż rozdział majątku poprzez testament.

Jej zaletą jest duża elastyczność. Właściciel konta może np. wskazać chęć oddania całości pieniędzy, bądź też konkretnego ich procentu. Rozwiązanie to doceniają szczególnie seniorzy, którzy chcą zabezpieczyć swoją rodzinę, ułatwić organizację pogrzebu czy pokryć wydatki związane ze śmiercią.

Czy warto założyć konto bankowe dla seniora?

Osoby starsze często są przyzwyczajone do trzymania gotówki w domu lub mieszkaniu, przez co niechętnie podchodzą do innych form gromadzenia finansów.

Takie podejście jest jednak nierzadko zgubne, ze względu na coraz bardziej rozpowszechnione próby kradzieży „na wnuczka” czy zwyczajne włamania.

Emeryci często mieszkają sami i przechowują pieniądze w domu, co złodzieje chętnie wykorzystują. Aby uniknąć takich problemów, warto nakłonić seniora do założenia konta w banku i składowania na nim oszczędności.

Posiadanie własnego rachunku bankowego może też zniwelować różne trudności z odliczeniem sumy podczas płatności gotówką, które występują u osób starszych mających słabszy wzrok.

Korzystanie z karty jest szybkie i wygodne, dlatego większość seniorów z powodzeniem ich używa.

Nie bez znaczenia pozostaje łatwość założenia konta. Obecnie można zrobić to całkowicie przez internet –  https://bankradar.pl/konto-bankowe-przez-internet-bez-kuriera/

Jednak osobom starszym zaleca się jednak wizytę w oddziale bankowym lub zamówienie kuriera z umową podpisywaną w domu. Banki nie posiadają ofert skierowanych ściśle dla seniora, jednak proponują takim klientom wiele udogodnień.

Dotyczy to chociażby bankomatów z wyraźnym instrukcjami głosowymi, odpowiednio kontrastowych stron bankowości internetowej z dużymi czcionkami czy bezpłatnych infolinii i poradników.

Przydatne linki:

https://rf.gov.pl/faq-rachunek-darmowy/

5/5 - 1 głosów
bankradar.pl