JAKI BANK WYBRAĆ?

Obecnie w Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt różnych banków, co może być sporym utrudnieniem przy wyborze.

Sektor ten należy do najważniejszych w całej krajowej gospodarce, o czym świadczy bardzo wysoka liczba obsługiwanych rachunków osobistych czy zaciąganych kredytów. Polskie banki odgrywają też istotną rolę na giełdzie.

Przy wyborze oferty warto jednak skupić się na  czynnikach, które mają największy wpływ na zadowolenie z oferowanych usług, cen czy funkcjonalności. 

Jasne i proste warunki umowy

Oferta banku powinna być prosta, a wszystkie warunki współpracy jasno przedstawione w umowie. W ten sposób zyskać można pewność, że wszelkie bonusy i profity będą dostępne bez ciągłego sprawdzania tabeli prowizji i opłat.

Takie konta są też najlepsze dla osób, które potrzebują go jedynie do podstawowej obsługi na co dzień. Klient musi mieć też świadomość, że jest w stanie spełnić oczekiwania banku.

Jeżeli regulamin będzie zbyt skomplikowany, osoby niebędące aktywnymi użytkownikami mogą mieć problem z jego zrozumieniem. Dotyczy to np. seniorów, którzy szczególnie doceniają prostotę.

Koszty prowadzenia rachunku w banku

Obecnie całkowicie bezpłatne konta osobiste są dość rzadkie, jednak wciąż znajdują się w ofertach niektórych instytucji – https://bankradar.pl/darmowe-konto-bankowe/

Opłaty pobierane za obsługę rachunku nie powinny być jednak przesadnie wysokie. W większości przypadków trzeba liczyć się z tym, że bank może wprowadzić dodatkowe koszty za korzystanie z konta już po podpisaniu umowy.

Nawet jeżeli samo prowadzenie rachunku reklamowane jest za 0 zł, instytucja z pewnością pobiera opłaty za inne usługi – np. korzystanie z karty wydanej do konta.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór banku, który stawia nietrudne do spełnienia warunki za utrzymanie braku kosztów  np. wykonywanie jednego przelewu miesięcznie czy otrzymywanie wpływów na wskazaną kwotę minimalną.

Opłaty za kartę płatniczą i przelewy

Większość ofert rachunków osobistych nie uwzględnia bezwarunkowego zwolnienia z opłat za kartę płatniczą.

Z reguły jednak banki pozwalają na uniknięcie takich kosztów po spełnieniu określonego warunku, czyli najczęściej wykonanie konkretnej liczby transakcji kartą lub wydanie za jej pomocą określonej kwoty.

W niektórych instytucjach, z opłat zwalnia też zasilenie konta comiesięcznym wpływem w wybranej kwocie. Większość klientów regularnie płaci kartą, dlatego nie ma problemów ze spełnieniem warunków jej bezpłatnego użytkowania.  

Aktualnie większość kont osobistych nie obejmuje opłat z realizację przelewów, które są zlecane przez bankowość elektroniczną.

Jeżeli jednak klient z określonych względów musi wykonywać je w placówce banu lub telefonicznie, powinien wybrać ofertę z wyraźnie zaznaczonym brakiem opłat z takie usługi.

Z reguły nie są to wysokie koszty, jednak przy wielu przelewach miesięcznie mogą urosnąć do dość wysokich sum. Z dodatkowym wydatkiem trzeba się liczyć również przy zlecaniu przelewów natychmiastowych czy zagranicznych, z uwagi na opłatę procentową.

Dostęp do darmowych bankomatów i wysokość ewentualnych prowizji

Osoby mające zwyczaj wypłacania środków z bankomatu i regularnie korzystające z tego rozwiązania powinny poszukać oferty, która gwarantuje brak prowizji w jak największej sieci maszyn.

Obecnie wiele banków oferuje bezwarunkowo darmowe wypłaty z każdego bankomatu na terenie Polski, jednak znaczna część wciąż ogranicza się wyłącznie do własnych maszyn lub ewentualnie sieci partnerskich.

W praktyce klienci nierzadko muszą liczyć się z obciążeniem prowizją. Niektóre banki oferują np. tylko jedną darmową wypłatę z bankomatu innej sieci, bądź też bezpłatne wypłaty jedynie od określonej kwoty.

Jakość systemu bankowości internetowej i mobilnej

Przy wyborze instytucji warto zwrócić uwagę również na jakość serwisu transakcyjnego. Obecnie każdy duży podmiot posiada własny system bankowości internetowej, który powinien być funkcjonalny i bezproblemowy w obsłudze.

Niestety, wciąż wiele serwisów jest skonstruowanych bardzo archaicznie.

Aby uniknąć problemów z logowaniem czy nawet wykonywaniem najprostszych operacji, warto wcześniej zapoznać się z systemem danego banku – np. poprzez filmy na YouTube czy recenzje innych użytkowników.

Obecnie trudno wyobrazić sobie wygodne prowadzenie rachunku osobistego bez dostępu do aplikacji mobilnej.

Dla wielu osób stanowi ona ogromne ułatwienie, ponieważ pozwala na szybkie odbieranie powiadomień, błyskawiczne zlecanie przelewów czy dokonywanie płatności.

Nie bez znaczenia pozostaje stały podgląd stanu konta. Przed wybraniem konkretnej oferty, warto sprawdzić przynajmniej ocenę aplikacji danego banku w sieci.

Zakres usług dodatkowych

Kolejną kwestią są usługi dodatkowe. Banki starają się na różne sposoby przyciągać klientów, dlatego dołączają do kont osobistych i kart płatniczych rozmaite usprawnienia, usługi i atrakcje.

Dotyczy to chociażby wszelkiego rodzaju ubezpieczeń, rabatów w wybranych sieciach sklepów czy usługi concierge. Takie funkcje i bonusy mogą być bardzo przydatne.

Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście będą potrzebne. Jeżeli przyszły posiadacz konta może się bez nich obyć, nie musi się nimi sugerować przy wyborze banku.

Specjalne rozwiązania dla oszczędzających

Wiele banków wprowadza specjalne rozwiązania, które ułatwiają klientom oszczędzanie środków.

Niektóre mogą nawet motywować do zmiany różnych szkodliwych przyzwyczajeń i nawyków. Najlepiej wybrać taką ofertę, w ramach której uruchomiona zostanie usługa szybkiego i zautomatyzowanego gromadzenia oszczędności.

Dotyczy to np. kont z możliwością zaokrąglenia płatności do pełnych sum i przelewania nadwyżek na powiązany rachunek oszczędnościowy.

Przydatne są też narzędzia ułatwiające wygodną analizę wydatków, włącznie z przypisywaniem ich do określonych grup zakupowych.

Obsługa płatności mobilnych

Nie wszyscy korzystają z płatności mobilnych, dlatego wiele osób może się obyć bez ich dostępności w ramach oferty.

Jeżeli jednak korzystanie z bankowości ma się odbywać bez standardowego portfela, obsługa takiej opcji może być sporym atutem.

Warto mieć pewność, że w ramach prowadzenia rachunku da się bez problemu płacić BLIK-iem, Google Pay, Apple Pay czy innymi systemami. Dostępność tych usług świadczy, że bank jest na czasie i nadąża za aktualnymi trendami.

Wysokość oprocentowania na rachunku oszczędnościowym

Wybierając bank pod kątem prowadzenia konta oszczędnościowego, warto wybrać ofertę z dobrym oprocentowaniem.

Bez rachunku osobistego może to być jednak trudne. Najlepszym rozwiązaniem będzie powiązane konto, które umożliwi gromadzenie oszczędności od razu.

Obecnie ciężko liczyć na wysokie oprocentowanie, jednak w przyszłości może się to zmienić. Banki często też proponują specjalne promocje dla nowych klientów. 

Usługa wielowalutowa

Usługa wielowalutowa jest przydatna dla osób często wyjeżdżających za granicę, a także klientów chętnie robiących zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.

Posiadanie karty wielowalutowej powala na dysponowanie kilkoma rachunkami w wielu walutach, jednak wszystko odbywa się w ramach jednego konta.

Do przydatnych funkcji należy też szybka wymiana walut w kantorze banku, który jest dostępny z poziomu aplikacji mobilnej czy systemu transakcyjnego.

Taka usługa powinna być jednak traktowana tylko jako dodatek, ponieważ istnieją łatwo dostępne portfele wielowalutowe – np. Revolut.

Limity płatności

Z reguły lepiej unikać kont, które maja ustawione limity płatności.  W ich przypadku jednorazowe przelewanie wyższych kwot może być utrudnione, ze względu na odgórnie ustalone ograniczenia bez możliwości samodzielnej zmiany.

Sytuacja ta sprawia, że nawet niepozorny aspekt łatwo wywołuje niezadowolenie klientów. W przypadku planowania większych transakcji, lepiej wybrać konto bez domyślnie ustawionych limitów.

Opcje inwestycyjne

Dla niektórych klientów istotną kwestią są też możliwości inwestycyjne zapewniane przez bank.

Niektóre rachunki osobiste pozwalają na korzystanie z rozmaitych metod inwestowania środków pieniężnych, np. uruchomienie konta maklerskiego czy obsługę niskokosztowych funduszy EFT.

W takim przypadku wszystkie przydatne rozwiązania są od razu dostępne pod ręką. 

Możliwość założenia profilu zaufanego

Taka funkcja może być bardzo przydatna, ponieważ profil zaufany pozwala na załatwianie przez internet wielu spraw i formalności urzędowych. Obecnie jednak nie wszystkie banki pozwalają na jego założenie bezpośrednio z poziomu bankowości internetowej.

Jeżeli taka usługa jest potrzebna i ma być łatwo dostępna, warto bardzo dokładnie przyjrzeć się poszczególnym ofertom.

Dostępność placówek stacjonarnych

Bezpośrednia dostępność stacjonarnego oddziału banku w miejscu zamieszkania wciąż jest bardzo ważna dla wielu osób.

Znaczna część klientów nie składa już wizyt w placówkach, ze względu na możliwość wykonywania operacji przez bankowość internetową.

Niektórzy mogą jednak preferować podejście do okienka i osobistą rozmowę z pracownikiem banku, co dotyczy chociażby seniorów.

W takim przypadku warto sprawdzić, czy dana instytucja posiada swoje przedstawicielstwo w najbliższej okolicy.

Możliwości kontaktu  z bankiem

Bank nie musi posiadać stacjonarnej placówki w miejscu zamieszkania klienta, jednak wciąż powinien zapewniać mu kilka wygodnych i szybkich opcji kontaktu.

Do praktycznych rozwiązań należy chociażby czat z konsultantem, rozmowa wideo czy tradycyjna infolinia.

Opcje kontaktowe powinny być dostępne nie tylko w godzinach urzędowania banku, ale też o bardziej nietypowych porach.

W weekendy banki nie pracują, ale powinny zapewniać możliwość kontaktu przynajmniej w zakresie pomocy technicznej.

Wybór odpowiedniego banku

Większość wymienionych wyżej kwestii dotyczy przede wszystkim standardowego, uniwersalnego konta dla zwykłego użytkownika.

Taki rachunek posłuży głownie do wpłaty wynagrodzenia i zwykłej obsługi na co dzień, np. wykonywania przelewów czy robienia zakupów.

W przypadku potrzeby posiadania konta firmowego, trzeba wziąć pod uwagę bardziej specjalistyczne kryteria. Zawsze jednak ważne jest, aby wybrana oferta była łatwo zrozumiała, klarowna i nieobwarowana nadmiernie skomplikowanymi warunkami do spełnienia.

Jaki bank wybrać - kluczowe kryteria

5/5 - 1 głosów
bankradar.pl