JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU

Z tej instrukcji dowiesz się, jak założyć konto w banku przez internet, w oddziale, za pomocą aplikacji mobilnej, infolinii lub wideo weryfikacji. Znajdziesz również informacje o tym, jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta bankowego.

Aby zachęcić klienta do skorzystania właśnie z ich oferty, banki coraz bardziej ułatwiają procedury zakładania konta bankowego. Aktualnie rachunek można otworzyć nie tylko w tradycyjny sposób, czyli poprzez osobistą wizytę w oddziale.

Standardem stało się już składanie wniosków przez internet, za pomocą aplikacji mobilnej lub poprzez infolinię.

Instytucje finansowe starają się przy tym zmniejszyć do minimum wszelkie formalności. Wszystkie udogodnienia wprowadzane są oczywiście w trosce o dobro i wygodę klienta.

Przeanalizujmy więc wszystkie sposoby umożliwiające otwieranie konta bankowego.

Jak założyć konto w oddziale banku

Zakładanie konta w oddziale banku

Jeszcze kilka lat temu, najpopularniejszą metodą korzystania z usług bankowych, było osobiste stawiennictwo w jednej z jego placówek. Dziś ten sposób cieszy się już coraz mniejszym zainteresowaniem.

Przede wszystkim ze względu na czas – wiele osób nie chce go tracić na dotarcie do banku, a później (najczęściej) stanie w kolejce.

W tym przypadku nie zapomnijmy zabrać ze sobą dowodu osobistego (czasem może być także potrzeby drugi dokument tożsamości), który będzie niezbędny do zawarcia umowy.

Jeżeli już zdecydujemy się na wizytę w placówce naziemnej, pracownik banku pomoże nam wybrać najlepszy dla nas produkt, odpowie na nasze pytania oraz przygotuje wymagane dokumenty.

Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście ograniczenie się do oferty tylko jednego banku. 

Jak założyć konto bankowe przez infolinię

Jak założyć konto w banku poprzez infolinię?

W przypadku składania wniosku o konto przez infolinię, procedura polega na rozmowie z konsultantem oraz podanie mu danych, niezbędnych do sporządzenia umowy.

Z kolei samo podpisanie dokumentu, następuje w oddziale banku lub za pomocą kuriera.

Po wyborze tej drugiej opcji, kurier dostarczy klientowi umowę do sygnowania, a następnie przekaże ją bankowi.

Jeśli wszystkie wymagane formalności (przede wszystkim podpisy klienta) zostały zachowane – konto zostanie uruchomione, praktycznie natychmiast po zatwierdzeniu przez bank umowy.

Jak założyć konto bankowe za pomocą aplikacji mobilnej

Jak założyć konto bankowe za pomocą aplikacji mobilnej

Coraz więcej banków udostępnia możliwość założenia konta poprzez aplikację mobilną. Wystarczy pobrać ją na swojego smartfona i postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi na kolejnych etapach składania wniosku.

Wszystkie dane i dokumenty, jakich będziesz potrzebował, są takie same jak w przypadku otwierania konta przez internet.

Kiedy podpiszemy już umowę, należy włączyć dostęp do bankowości internetowej, aktywować otrzymaną kartę oraz nadać jej numer PIN.

Zakładanie konta bankowego dzięki wideo weryfikacji

Jak założyć konto w banku – wideo weryfikacja

To rozwiązanie jest dostępne na razie tylko w kilku bankach.

Możliwość otwarcia konta osobistego i zawarcia umowy poprzez wideo weryfikację wprowadził w maju 2017 r. Alior Bank. Tym samym, stał się pierwszą instytucją w Polsce, która umożliwiła klientom wybór takiej opcji.

Obecnie ta metoda została wprowadzona jeszcze w Sandander Bank Polska i Nest Banku. Z kolei Inbank, korzysta z tej technologii do udzielania kredytów gotówkowych online.

Jak wideo weryfikacja wygląda w praktyce?

Klient, który wybrał metodę zawarcia umowy (podczas składania wniosku o konto) poprzez wideo weryfikację, zostanie połączony z pracownikiem banku, który zweryfikuje jego tożsamość.

Wnioskodawca będzie musiał przybliżyć swoją twarz wraz z dokumentem tożsamości (dowód osobisty/paszport) do kamery. Doradca bankowy sprawdzi w tym momencie autentyczność dokumentu.

Z kolei weryfikacja biometryczna wizerunku wnioskodawcy, zostanie przeprowadzona automatycznie przez algorytm.

Taka funkcjonalność (tzn. wideo weryfikacja), jest dostępna głównie poprzez komputery stacjonarne. Chociaż Santander Bank aktywował ją także w swojej aplikacji mobilnej.

Jeżeli nie możesz zdecydować się, jaki rachunek osobisty wybrać – zerknij na nasz ranking bezpłatnych kont bankowych.

Posiadanie ROR-u, który nie będzie generował kosztów (lub będzie dało się ich uniknąć) jest szczególnie ważne dla osób, dla których będzie to pierwsze konto w banku.

Jak założyć konto w banku online

Zakładanie konta w banku przez internet

Otwieranie konta bankowego przez internet – metoda ciesząca się wśród klientów największą popularnością.

Nic dziwnego – jest szybka, wygodna, daje możliwość porównania kilku – kilkunastu ofert różnych banków oraz zapewnia ekspresową aktywację konta.

W tym artykule – jak założyć konto w banku przez internet – objaśniamy krok po kroku, jak otworzyć rachunek osobisty online.

Aby złożyć wniosek o otwarcie rachunku, należy udać się na stronę wybranego banku i tam wypełnić formularz (czasem może składać się z kilku etapów).

Po uzupełnieniu całego wniosku, musisz zaznaczyć odpowiednie pola potwierdzające zapoznanie się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji konta.

Wysłanie wniosku jest pierwszym etapem w Twojej drodze po nowy rachunek. Drugim, jest samo zawarcie umowy.

 

Możesz to zrobić na dwa sposoby: za pomocą kuriera, który dostarczy Ci (na adres, który podałeś wypełniając wniosek online) odpowiednie dokumenty do podpisania.

Druga metoda jest o wiele szybsza, ale wymaga posiadania konta w innym banku.

Polega na wykonaniu przelewu weryfikacyjnego (zazwyczaj na dowolną kwotę) z dotychczasowego ROR-u, na nowo otwarty rachunek.

Taki przekaz powoduje, że umowa staje się od tej pory wiążąca dla obu stron oraz potwierdza Twoje dane osobowe.

Które banki oferują możliwość aktywacji konta, poprzez wykonanie przelewu autoryzacyjnego? Aktualnie jest to dosłownie tylko kilka kilka instytucji.

Ich listę oraz poradnik, jak założyć konto bankowe przez internet bez kuriera, opisaliśmy w osobnym artykule.

Zakładanie konta bankowego - co jest potrzebne, jakie dokumenty?

Zakładanie konta bankowego – co jest potrzebne, jakie dokumenty?

Co jest potrzebne do założenia konta? Sprawdź dokumenty potrzebne do założenia konta bankowego. Zwykle do otwarcia rachunku w banku będziesz potrzebować tylko dowodu osobistego lub paszportu.

Jakich informacji bank będzie wymagał przy zakładaniu konta? Będą to zazwyczaj takie dane jak:

  • imię i nazwisko,
  • kraj,
  • miejsce i data urodzenia,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania/zameldowania,
  • numer, seria i termin ważności dowodu osobistego
  • dane kontaktowe (nr telefonu, adres e-mail).

Zdarza się również tak, że niektóre banki wymagają skanu (z obu stron) dokumentu tożsamości – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacje).

Rzadszą praktyką jest wymóg przedstawienia przez klienta zaświadczenia o miejscu zamieszkania, kopii polisy ubezpieczeniowej, rachunku za media czy dokumentu poświadczającego osiąganie przychodów.

Te dodatkowe informacje mają służyć potwierdzeniu Twoich danych osobowych oraz adresu zamieszkania.

Jak założyć konto w banku będąc za granicą

Jak założyć konto w banku będąc za granicą?

Jeżeli chcesz założyć rachunek w polskim banku, ale aktualnie przebywasz za granicą – musisz spełnić dwa warunki.

Po pierwsze – mieć polski dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport). Po drugie – musisz być zameldowany na stałe w Polsce.

Sama procedura otwierania konta wygląda standardowo. Jedynie umowa do podpisania, zostaje wysłana pocztą za granicę. Warto przy tym zaznaczyć, że niestety nie w każdym banku można skorzystać z takiej opcji.

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO BANKOWE?

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU – 4 DOSTĘPNE METODY

4 metody otwierania konta bankowego

4.2/5 - (5 votes)