JAK DZIAŁA WPŁATOMAT

JAK DZIAŁA WPŁATOMAT

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest wpłatomat. Jest to urządzenie służące do przyjmowania wpłat na rachunek bankowy klienta.

Zasada jego działania jest więc odwrotna do funkcji, jaką spełnia bankomat. Jeśli chodzi natomiast o wygląd zewnętrzny (gabaryty, interfejs) czy lokalizacje – w zasadzie nie ma pomiędzy nimi wielkich różnic. Co ciekawe, niektóre z wpłatomatów oferują klientom również inne dodatkowe usługi – np. założenie/zerwanie lokaty czy przyjęcie czeku.

Gdzie najczęściej można skorzystać z tych urządzeń? Przede wszystkim w placówkach banków lub innych instytucjach finansowych, na dworcach, lotniskach, w centrach handlowych i na głównych ulicach miast.

Chyba największą zaletą wpłatomatów jest to, że pozwalają oszczędzać czas. Aby zasilić swoje konto, nie trzeba już udawać się osobiście do oddziału banku. Jeżeli dodamy do tego fakt, że w większości przypadków korzystanie z tych urządzeń jest bezpłatne – nie może dziwić fakt, że Polacy coraz chętniej korzystają z tej usługi.

Jak działa wpłatomat?

W zależności od operatora wpłatomatu, obsługa poszczególnych maszyn może się od siebie nieznacznie różnić, ale generalnie zasady korzystania wyglądają bardzo podobnie.

Kolejne czynności jakie musimy wykonać, wyświetlane są na ekranie urządzenia.

Aby zdeponować środki na swoim rachunku, należy włożyć do czytnika kartę płatniczą (lub podać numer konta, które chcemy zasilić), wpisać numer PIN oraz umieścić banknoty w specjalnej kieszonce.

Urządzenie przeliczy banknoty i wyświetli komunikat o ulokowanej kwocie. Jeżeli wszystko się zgadza, zatwierdzamy transakcję i czekamy na potwierdzenie w postaci papierowego wydruku. Jeżeli wykryjemy jakiś błąd, ten dokument będzie stanowił podstawę do reklamacji.

Wpłacone w ten sposób pieniądze, powinny pojawić się na rachunku w ciągu kilku – kilkunastu minut. Dostęp do wpłatomatów mamy przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatu?

Przystępując do obsługi urządzenia, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim postępujmy zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na wyświetlaczu.

Szczególną ostrożność trzeba zachować wpisując numer PIN. Zorientujmy się, czy w pobliżu nie ma osób postronnych, które mogłyby zobaczyć podawany kod.

Kolejną ważną kwestią jest stan banknotów, które chcemy zdeponować. Nie powinny mieć pozaginanych rogów, nie mogą być podarte ani pomięte. Banknoty nie powinny być w żaden sposób spięte, a ich ilość w jednym pliku nie może przekraczać 50 sztuk.

W kieszeni służącej do wpłat, nie wolno umieszczać żadnego bilonu. Po zakończonej transakcji, odbieramy papierowy wydruk potwierdzający przeprowadzoną operację.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów, jak – krok po kroku – korzystać z wpłatomatów poszczególnych instytucji.

Jak korzystać z wpłatomatu PKO BP – źródło: PKO Bank Polski


 

 Jak działa wpłatomat BZ WBK – źródło: Bank Zachodni WBK


 

Jak korzystać z wpłatomatu Euronet – źródło: euronetpolska.pl


Korzystanie z wpłatomatów to wygoda, szybkość i bezpieczeństwo. Jeżeli Twój bank pobiera za tę usługę prowizję (lub nie jesteś z niego zadowolony z jakiegoś innego powodu) – rozważ zmianę na bardziej konkurencyjny.

Specjalnie dla czytelników naszego serwisu, stworzyliśmy aktualne porównanie najlepszych darmowych kont bankowych. Kilka z nich zawiera w swojej ofercie atrakcyjne promocje i bonusy, które również analizujemy i szczegółowo opisujemy warunki.

Ocena internautów
[Ogółem: 27 Średnio: 4.3]