GIEŁDA KRYPTOWALUT DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Techniczna wiedza, która jest wymagana, aby sprawnie poruszać się po rynku kryptowalut często odstrasza nowicjuszy. Aby nieco przybliżyć temat wybraliśmy najlepsze giełdy dla osób początkujących, które oferuję prostsze rozwiązania.

Na niektórych platformach znajdziemy również funkcje, które zostały zaprojektowane z myślą o osobach początkujących na rynku krypto.

Czym jest giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut jest niczym innym jak platformą internetową, dzięki której mamy możliwość kupna i sprzedaży różnych rodzajów kryptowalut.

Transakcje wykonywane są z wykorzystaniem cyfrowych walut (np. Bitcoin, Ethereum, Litecoin) w odróżnieniu od tradycyjnych giełd, na których handluje się akcjami czy towarami.

Giełdy dają inwestorom możliwość nabycia w szybki i łatwy sposób interesujących ich kryptowalut oraz monitorowania ich wartości na bieżąco.

Dostępny jest także handel krypto-krypto, podczas którego jedną kryptowalutę wymieniamy na inną, często nawet bez weryfikacji tożsamości (tzw. KYC).

Jednym z najważniejszych elementów giełd kryptowalut jest bezpieczeństwo transakcji oraz przechowywania walut cyfrowych na wirtualnych portfelach.

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniej giełdy kryptowalut. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Pierwszym z nich jest renoma giełdy i jej staż na rynku.

Wiadomo, że bardziej godna zaufania będzie ta platforma, która istnieje od wielu lat i ma wiele pozytywnych opinii innych użytkowników. Inny ważny czynnik to obsługa klienta i dostęp do pomocy technicznej.

Wybierając giełdę kryptowalut trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to jak szybki i skuteczny jest kontakt z obsługą klienta oraz to, czy istnieje szansa na uzyskanie pomocy w języku polskim.

Warto również wziąć pod uwagę wysokość prowizji pobieranej przez giełdy za transakcje i wybrać tą, która oferuje najbardziej atrakcyjne warunki.

Nie bez znaczenia jest dostępność metody wpłat i wypłat, ponieważ giełdy oferują różne sposoby płatności: przelewy bankowe, karty kredytowe, portfele elektroniczne i inne.

Na niektórych mamy możliwość zakupu kryptowalut za złotówki przy użyciu Blik-a czy Revoluta. Ostatnim, ale wcale nie najmniej istotnym czynnikiem jest posiadanie odpowiednich zabezpieczeń.

Należy zapoznać się z tym czy giełda oferuje np. dwuetapową weryfikację użytkownika a także całkowicie zabezpieczone portfele cyfrowe walut.

Jaka giełda kryptowalutowa jest najłatwiejsza w obsłudze?

Najlepsza i najłatwiejsza w obsłudze giełda dla osób początkujących będzie inna dla każdego. Ci, którzy chcą handlować instrumentami tradycyjnymi oraz kryptowalutami mogą wybrać konto maklerskie.

W przeciwnym wypadku nowy inwestor powinien rozważyć scentralizowaną giełdę (tzw. CEX). Dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nas swoimi funduszami dobrym wyborem będzie giełda zdecentralizowana (tzw. DEX).

Jak zacząć handel kryptowalutami?

Początkujący traderzy powinni zdecydowanie szukać takiej giełdy lub platformy handlowej, która dostępna jest w Polsce i w języku polskim. Koniecznie trzeba wiedzieć jakie kryptowaluty są obsługiwane oraz znać związane z tym opłaty.

Jaka giełda kryptowalutowa jest najbezpieczniejsza?

Najbezpieczniejszą giełdą jest ta, która większość swoich aktywów przechowuje w zimnym portfelu (cold storage), co uniemożliwia hakerom dostęp do środków i ich kradzież.

Warto również zwrócić uwagę na to, która platforma przedstawiła tzw. proof of reserves. Jest to forma audytu, przeprowadzanego przez zewnętrzną firmę, który ma na celu wykazanie, czy dana giełda posiada wystarczającą ilość środków, aby pokryć salda swoich klientów.

1. Giełda Binance

Binance uważana jest przez wielu za najlepszą giełdę kryptowalutową na świecie. A już dziś jest największą taką platformą, chociaż w porównaniu do innych na rynku jest stosunkowo krótko.

Dlaczego jest to najlepsza giełda kryptowalut dla początkujących użytkowników z Polski? Z 2 kluczowych powodów: jest w języku polskim oraz obsługuje wpłaty złotówkowe (PLN). A oo absolutnie podstawowe kwestie dla nowicjuszy, którzy dopiero zapoznają się z całym rynkiem krypto.

Założył ją Changpenga Zhao (znany w social mediach jako CZ) w 2017 roku, a jej siedziba znajduje się na Kajmanach. Od czasu założenia liczba jej klientów i produktów znacznie wzrosła.

Binance, która jest giełdą scentralizowaną posiada własny ekosystem blockchain obejmujący pule górnicze i usługi stakingowe. W ofercie znajdziemy pożyczki i handel spot, futures i OTC oraz rynek NFT.

Ci, którzy wolą zachować swoje klucze prywatne mają dostęp do samodzielnego portfela kryptowalutowego Trust Wallet, który jest blisko powiązany z giełdą.

Binance jest najlepszym wyborem dla tych, którzy szukają platformy do zakupu kryptowalut z niezawodną aplikacją mobilną.

Binance posiada również jedną z najlepszych aplikacji do szkolenia, wysoki wolumen obrotu i największy ze wszystkich giełd zestaw obsługiwanych aktywów.

Platforma zapewnia inwestorom wiele opcji handlowych, które zawierają m.in. wykresy rynkowe i setki kryptowalut. W ofercie znajdziemy także mobilne pulpity, do których dostęp możemy uzyskać z komputera stacjonarnego.

Dodatkowo dostęp można uzyskać do takich narzędzi handlowych jak np. opcje i kontrakty terminowe oraz do wielu typów zamówień. W ostatnim czasie giełdę Binance zarejestrowano w Polsce jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Binance oferuje najniższe opłaty w całej branży, dlatego szczególnie polecana jest dla początkujących.

Nieco wyższe opłaty za kupno i sprzedaż kryptowalut na Binance.us dotyczą użytkowników z USA, jednak w dalszym ciągu są one znacznie niższe niż w innych aplikacjach.

Opłaty handlowe wahają się między 0,00% a 0,01% – wyższe wolumeny handlowe generują niższe opłaty. Tak samo jak w przypadku innych platform opłaty za wpłatę środków fiat kartą kredytową lub debetową wynoszą 4,5%.

Ogromną zaletą giełby Binance jest to, że oferuje więcej par kryptowalut niż jakakolwiek inna aplikacja służąca do handlu kryptowalutami. Dodatkowo znajdziemy wiele opcji handlowych:

  • spot trading;
  • peer-to-peer;
  • handel z dźwignią;
  • bezpłatną zamianę walut (convert crypto);
  • wiele typów zleceń.

Niestety Binance U.S. (amerykańska platforma) jest znacznie mniej rozbudowany niż międzynarodowa platforma. Oprócz tego szeroki zakres dostępnych opcji handlowych i funkcji może na początku nieco onieśmielać.

Jako największy minus należy wskazać brak wbudowanego portfela cyfrowego. Firma zaleca wykorzystanie Trust Wallet jako portfela powiązanego, który jednak nie oferuje wystarczającego wsparcia giełdy Binance.

2. Giełda Bybit

Platforma Bybit należy do grupy najbardziej znanych i najszybciej rozwijających się na rynku. Jest giełdą scentralizowaną. Została uruchomiona w 2018 r., a jej siedziba znajduje się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Obecnie posiada ponad 2,5 mln użytkowników z całego świata i bardzo prężnie się rozwija. Zaletą tej platformy jest intuicyjny interfejs, który przypadnie do gustu inwestorom poszukującym platformy, która umożliwia szybki i skuteczny trading.

Szybkość przetwarzania transakcji to do 100 000 transakcji na minutę. Traderzy mają możliwość skorzystania z kontraktów, które umożliwiają wykorzystanie dźwigni finansowej do 100x.

Plusem platformy Bybit są szybkie wpłaty i wypłaty, a aplikacja jest przystosowana zarówno do użytkowników systemu Android jak i iOS.

Obecnie jest to jedna z lepszych platform służących do zakupu kryptowalut, która spełni oczekiwania traderów zainteresowanych spot tradingiem i kontraktami terminowymi.

Warto wspomnieć, że Bybit jest najlepszą obecnie alternatywą Binance. Takerzy zobowiązani są do opłaty w wysokości 0,075%, natomiast makerzy dostają 0,025% za każde dodane przez siebie zlecenie, co ma zachęcać do zwiększenia ich aktywności.

Wycofanie środków wiąże się z opłatą wynoszącą 0,0005 BTC, która jest o połowę mniejsza niż standard branżowy. Po otwarciu inwestor musi zapłacić za finansowanie.

W zależności od stanu rynku, trader jest zobowiązany do zapłaty, ale może także otrzymać zapłatę za otwartą pozycję, ponieważ handel z dźwignią oparty jest na pozycjach.

Opłata za zakup Bitcoina wynosi 0,10%. Bybit znajduje się obecnie w pierwszej trójce firm z najwyższym wolumenem obrotu instrumentami pochodnymi. Kontrakty rozliczane są w kryptowalutach jak również w USDT.

Platforma oferuje wysokie premie oraz szczyci się zmniejszonym ryzykiem manipulacji cen i płynności. Minusami są natomiast brak regulacji oraz ograniczona liczba par handlowych.

3. Giełda MEXC

Giełda MEXC została założona w 2018 r. z siedzibą na Seszelach. W ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania nią na całym świecie.

Głównie ze względu na to, że to właśnie ta platforma zazwyczaj jako jedna z pierwszych listuje nowe projekty, tzw. GEM-y.

Warto wiedzieć, że MEXC to giełda kryptowalut bez weryfikacji KYC.

Głównymi członkami zespołu są specjaliści w dziedzinie finansów i biznesu, którzy posiadają duże doświadczenie w branży blockchain.

MEXC jest giełdą scentralizowaną, posiada licencje zgodności w pięciu krajach (w tym w Szwajcarii i Kanadzie) oraz kilkaset kryptowalut i jeszcze więcej par handlowych w swojej ofercie.

Dzienny wolumen obrotu to około 4 miliardy dolarów. Giełda MEXC będzie najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują wielu usług, takich jak: spot trading, handel z dźwignią, ETF, handel kontraktami, staking.

Interfejs aplikacji mobilnej jest przyjazny dla użytkownika, a sama aplikacja dostępna jest dla wszystkich urządzeń. Depozyty dla traderow są darmowe.

Obowiązuje jedynie opłata handlowa w wysokości 0,2% wartości transakcji, ale może zostać zmniejszona w sytuacji, gdy użytkownik posiada na swoim koncie również natywny token MX.

Podobnie jak większość giełd, MEXC pobiera opłatę za wypłaty. Opłata za zakup Bitcoina wynosi 0,2%. Giełda oprócz szybkich transakcji oferuje ponad 1500 dostępnych par handlowych.

Dla początkujących przygotowano funkcję Copy Trading, która pozwala naśladować najbardziej skutecznych traderów. MEXC umożliwia handel z dźwignią do 125x.

Wadą tej platformy jest bardzo ograniczona ilość kryptowalut, które są dostępne do szybkiego zakupu. Giełda nie oferuje także wypłaty środków w walutach fiat.

4. Giełda OKX

OKX jest scentralizowaną giełdą dla początkujących, która oferuje wiele dodatkowych usług. Firma została założona w 2017 r., a jej siedziba znajduje się na Seszelach.

Jest ona dostępna dla użytkowników z całego świata (oprócz USA), również z Polski. Co istotne, interfejs giełdy również jest w języku polskim.

Na giełdzie zarejestrowanych jest ponad 20 milionów użytkowników z ponad 100 krajów. OKX będzie dobrym wyborem dla tych, którzy chcą handlować kryptowalutami z poniesieniem niewielkich kosztów.

W ofercie znajdziemy również pożyczki marżowe, zarabianie krypto przez staking i oszczędności, pożyczki wspierane kryptowalutami a także zaawansowane produkty: pule wydobywcze czy własny blockchain (OKXChain).

OKX może być wykorzystywany jako dodatkowy portfel kryptowalutowy z dostępem do wszystkich usług (podobnie jak w przypadku konta bankowego).

Do zakupu kryptowaluty można użyć karty, konta bankowego lub za pomocą mobilnego portfela po otworzeniu konta OKX. W celu uzyskania dodatkowych korzyści warto uczestniczyć w funkcjach oszczędzania i stakingu.

Stakowanie niektórych kryptowalut pozwala użytkownikom zarobić ponad 100% APY. OKX nie jest największą giełdą, ale obsługuje wiele walut i posiada szeroki zakres usług.

Będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy przy użyciu jednego loginu chcą zarządzać wszystkimi działaniami kryptowalutowymi.

Zasadniczym minusem giełdy jest to, że niektóre waluty mają niską płynność. OKX pobiera opłaty za handel, które uzależnione są od poziomu twojego konta.

W przypadku transakcji spot opłaty wahają się od 0,080% do 0,005% (maker) oraz od 0,100% do 0,020% (taker). Jak widać opłaty transakcyjne nie należą do najwyższych i ulegają zmniejszeniu wraz z większymi wolumenami handlowymi.

Dodatkowo posiadanie większej ilości tokenów OKX pozwala na zmniejszenie opłat. Opłata za zakup Bitcoina waha się od 0,080% do 0,10%.

5. Giełda Gate.io

Gate.io jest chińską platformą działającą od 2013 r. Na początku działała jako Bter, ale w 2017 r. została „przebrandowana”. Gate.io należy do scentralizowanych giełd, a jej siedziba znajduje się na Kajmanach.

Jest jedną z najstarszych chińskich giełd kryptowalutowych. Gate.io oferuje handel z dziesięciokrotną dźwignią dla traderów Bitcoina. Udostępnione są również takie funkcje, jak:

  • zaciąganie/udzielanie pożyczek;
  • uczestniczenie w okresowych planach inwestycyjnych;
  • korzystanie z platformy startowej (launchpadu) Gate.io;
  • handlowanie kontraktami.

Gate.io została oceniona jako jedna z najlepszych giełd przez CER. Jest platformą bezpieczną, oferuje wiele funkcji zabezpieczających i wiele dodatkowych sposobów na zabezpieczenie konta.

Dla początkujących udostępniono możliwość korzystania z obsługi klienta 24/7 w formie czatu na żywo. Platforma Gate.io ma prawie 400 rynków kryptowalutowych i 180 monet. Niestety, nie akceptuje walut fiat.

Podobnie jak zdecydowana większość giełd kryptowalutowych Gate.io proponuje konkurencyjne opłaty handlowe. Za wykonanie transakcji platforma pobiera 0,2%.

Wypłata z giełdy wiąże się z opłaceniem prowizji, która jest uzależniona od rodzaju wypłacanego tokena lub monety. Przykładowo wypłacając BTC zapłacimy 0,001 BTC.

Opłata za zakup Bitcoina waha się od 0,01% do 0,2%. Wadą tej platformy jest brak regulacji.

6. Kraken

Kraken jest scentralizowaną giełdą, która została założona w 2011 r. i dostępna jest w większości krajów na świecie. Należy do najbardziej zaufanych, największych giełd kryptowalutowych. Jej siedziba znajduje się w San Francisco.

Daje możliwość kupowania, sprzedawania i przechowywania ponad 185 kryptowalut. W skład Krakena wchodzą w zasadzie dwie platformy: główna Kraken i profesjonalna Kraken Pro.

Na platformie Kraken Pro znajdziemy wysoce konfigurowalne narzędzia służące do analizy wykresów, szczegółowy wgląd w księgi zleceń, 13 typów zleceń oraz ich szybka realizację. Kraken Pro charakteryzują niskie opłaty.

Użytkownicy Krakena mają możliwość handlowania kryptowalutami z dźwignią oraz realizowania strategii handlu instrumentami pochodnymi kryptowalut.

Warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ oferuje wiele funkcji, a dodatkowo jest platformą z wyboru dla inwestorów początkujących i profesjonalnych.

Natychmiastowy zakup w przypadku transakcji spot na platformie głównej wiąże się z wysoką opłatą (nawet do 1,5%).

Struktura opłat Kraken Pro jest wielopoziomowa, dzięki czemu inwestorzy o dużym wolumenie mają szansę na obniżenie opłat handlowych.

Zarówno opłaty taker jak i maker na Krakenie Pro wynoszą 0,26% dla tych traderów, którzy obracają mniej niż 50 000 USD miesięcznie.

Dla traderów, których wolumen obrotu przekracza 10 mln dolarów opłaty maker mogą spaść do 0%, a opłaty taker do 0,10%.

Opłata za zakup Bitcoina to 0% – 0,26%. Kraken jest giełdą z ugruntowaną pozycją na rynku, która oferuje szeroki zakres par kryptowalutowych, handel z dźwignią oraz staking kryptowalut.

Dla nowych inwestorów i traderów udostępniono również bogate zasoby edukacyjne ułatwiające poruszanie się po rynku.

Niestety, minusem platformy jest ograniczona opcja wpłat. Kraken akceptuje tylko kilka walut fiat. Dodatkowo wpłaty i ich weryfikacja mogą zajmować wiele czasu.

7. Giełda dYdX

dYdX jest jedną z najlepszych zdecentralizowanych giełd, która swoją siedzibę ma w San Francisco (USA).

Została założona w 2022 roku przez Antonio Juliano – inżyniera w takich firmach jak Coinbase czy Uber – po pozyskaniu finansowania w kwocie łącznie 87 mln USD w ramach 4 rund od funduszy venture.

dYdX jest oparta o smart kontrakty na blockchainie Ethereum dzięki czemu użytkownicy mogą handlować bez pośredników. Umożliwia również pożyczanie i zaciąganie pożyczek w kryptowalutach.

Warto wspomnieć o tym, że dYdX jest częścią dYdX Foundation, która jest niezależną fundacją not-for-profit i wspiera zdecentralizowane zarządzanie oraz udostępnia traderom niezawodne produkty kryptofinansowe.

Dzięki temu pomaga popchnąć wzrost, rozwój i samowystarczalność społeczności. Korzystanie z tej platformy jest możliwe po podłączeniu swojego portfela i zasileniu go np. przy pomocy USDC.

dYdX jest giełdą niepowierniczą. Co za tym idzie nasze środki muszą znajdować się albo we własnym portfelu albo w smart kontrakcie, który działa na blockchainie Ethereum.

Rozwój i dojrzewanie rynku kryptowalut spowodował wzrost zaawansowanych potrzeb inwestorów.

Omawiana giełda dedykowana jest tym osobom, które chciałyby skorzystać z produktów finansowych oferowanych przez tradycyjny sektor finansowy z ominięciem problemów, które związane są z centralizacją.

Warto zaznaczyć, że giełda dYdX dąży do kompletnej decentralizacji oraz przejrzystości.

Znaczącym plusem – szczególnie w przypadku osób początkujących – jest brak opłat za niewielkie transakcje (miesięczny wolumen obrotu poniżej 100 000 USD).

Później ich wysokość zależy od miesięcznego wolumenu obrotu – wyższe wolumeny generują niższe opłaty. Użytkownik nie ponosi żadnej opłaty za wypłatę środków, a opłata za zakup kryptowalut waha się między 0% a 0,01%.

Platforma dYdX wykorzystuje Zk-Rollupy, które są protokołami realizującymi transakcje poza siecią główną Ethereum. Dzięki temu koszty transakcji są znacznie mniejsze, a szybkość przetwarzania wzrasta.

Należy zaznaczyć, że na giełdzie można zarobić na odsetkach przez udzielanie pożyczek. Odsetki za posiadanie kryptowaluty są dostępne dla każdego od momentu założenia konta i rozpoczęcia deponowania aktywów.

Minusem jest jednak niewielka liczba aktywów dostępnych na swapach. Zmienia się to jednak wraz z dodawaniem nowych rynków, a według twórców będzie stale ulepszane. Jedną z wad są także zmienne stopy procentowe.

Wartość stóp procentowych dyktowana jest podażą i popytem na każde aktywo. Oznacza to, że może ona się szybko zmieniać, co może mieć negatywny wpływ na pożyczkodawcę.

Giełda daje również ograniczone możliwości handlu z dźwignią. W porównaniu do niektórych konkurentów dYdX jest dobrze skonstruowany, jednak dostępność kryptowalut do handlu z dźwignią jest niewielka.

5/5 - 1 głosów
bankradar.pl