GDZIE NAJLEPIEJ WYMIENIAĆ WALUTY?

W dobie powszechnej globalizacji wymiana walut jest operacją, która codziennie na szeroką skalę przeprowadzają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne.

Choć sama procedura wymiany nie jest skomplikowana, warto wiedzieć, kiedy zawrzeć transakcję, aby była ona korzystna z finansowego punktu widzenia.

Gdzie najlepiej wymieniać waluty – 5 metod:

1. Kantor stacjonarny – tradycyjne miejsce wymiany walut

Transakcja wymiany walut może zostać przeprowadzona w kantorze stacjonarnym. Tego rodzaju punkt znaleźć można w niemal każdym większym mieście lub w miejscowościach turystycznych.

Kantory bardzo często umiejscowione są też na dworcach czy lotniskach. Niemniej jednak wymiana waluty w kantorze stacjonarnym, choć czasami okazuje się konieczna, nie jest opłacalna.

Kursy nie są bowiem korzystne, a jedyną zaletą korzystania z tego typu punktów jest możliwość natychmiastowego uzyskania gotówki w formie fizycznej.

Ta może być bardzo przydatna w miejscach, w których nie można płacić kartą czy BLIK-iem.

2. Konto walutowe w banku

Osoby fizyczne, które często korzystają z waluty obcej oraz przedsiębiorcy, przeprowadzający szereg transakcji z klientami zagranicznymi, powinni założyć w banku konto walutowe.

Dobrze, jeśli dodatkowo umożliwia ono korzystną wymianę po wskazanym przez klienta kursie.

Konto walutowe przynosi wiele korzyści, lecz przede wszystkim umożliwia dokonywanie płatności w walucie obcej, a także bezpieczne przechowywanie środków pieniężnych.

Zasada funkcjonowania jest bardzo prosta – wystarczy przekazać pieniądze w walucie polskiej, które następnie zostaną przewalutowane.

W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na usługę korzystnej wymiany, która bazuje na wymianie waluty, gdy jej kurs spadnie do określonego poziomu.

Jednocześnie, chcąc założyć konto walutowe, należy przyjrzeć się dokładnie tabeli opłat, jakie będzie pobierał bank w określonych przypadkach.

Należy pamiętać, że rachunek bankowy to tak naprawdę produkt finansowy, za pośrednictwem którego można wymieniać waluty. Niemniej jednak jego posiadanie może wiązać się z koniecznością ponoszenia innych kosztów.

3. Kantor internetowy

Klienci coraz chętniej wymieniają walutę w kantorach internetowych, których specyfika działania jest bardzo podobna do kantorów stacjonarnych. Wymiana odbywa się tutaj po określonym kursie.

Zanim jednak zawarta zostanie transakcja, klient będzie musiał założyć konto walutowe w banku. Dopiero później ma możliwość założenia konta w kantorze internetowym i przeprowadzania kolejnych operacji.

Niektóre serwisy oferują przechowywanie gotówki na koncie, jednak warto mieć świadomość, że nie jest to bezpieczne rozwiązanie.

Ponadto posiadanie konta walutowego umożliwia bezpośrednie korzystanie z zakupionych środków, na przykład poprzez dokonywanie płatności kartą czy wykonywanie przelewów.

Chcąc skorzystać z kantoru internetowego, dobrze uprzednio sprawdzić, czy współpracuje on z bankiem, w którym klient posiada konto walutowe.

Jeśli nie, konieczne będzie uiszczenie opłaty za przekazanie środków. Niektóre kantory internetowe oferują darmowe transakcje, jednak ich ilość jest znacząco ograniczona.

4. Bankowy kantor internetowy

Walutę można wymienić również za pośrednictwem bankowego kantoru internetowego. Jak sama nazwa wskazuje, podmiotem prowadzącym kantor jest bank.

Obecnie na polskim rynku działa 8 bankowych kantorów internetowych, zatem konkurencja wśród nich jest całkiem spora.

Niemniej jednak nie zawsze wpływa to na opłacalność kursów, jakie oferują poszczególne jednostki.

Warto też mieć na uwadze, że kupując w kantorze bankowym, klient może być zmuszony do poniesienia dodatkowych kosztów, na przykład za przelew SWIFT.

Ilość dostępnych w niektórych kantorach walut też może pozostawiać wiele do życzenia, dlatego dobrze przyjrzeć się szczegółowo ich ofercie jeszcze przed wykonaniem transakcji.

5. FinTech-y

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele firm typu FinTech, które w zamyśle mają stanowić alternatywę dla tradycyjnych kantorów, choć zakres ich działalności nie sprowadza się wyłącznie do wymiany waluty.

FinTech to podmiot niebankowy, działający w oparciu o nowoczesne technologie, ułatwiające przeprowadzanie transakcji o charakterze finansowym.

Dobrym przykładem jest Revolut – wielowalutowa karta połączona z aplikacją mobilną. W podstawowej wersji jest ona darmowa i umożliwia na przykład dokonywanie płatności.

Niemniej jednak nie współpracuje ze wszystkimi bankami w Polsce, przez co dokonywanie przelewów walutowych może się wiązać z koniecznością poniesienia wysokich kosztów.

Inny FinTech to znany PayPal, który umożliwia sprawne dokonywanie płatności, lecz chcąc wykonywać transakcje międzynarodowe, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami.

Korzystanie z usług FinTech nie jest bardzo opłacalne pod kątem finansowym, jednak znacznie ułatwia zarządzanie gotówką, także w walucie obcej.

Aplikacje czy wirtualne karty stanowią doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które sporo podróżują lub chcą zautomatyzować proces dokonywania płatności za towary czy usługi.

Gdzie najlepiej wymieniać waluty - ocena poszczególnych metod

Kiedy wymieniać walutę?

Chcąc wymienić walutę, warto zastanowić się nie tylko nad tym, gdzie to zrobić, ale również kiedy jest na to najlepszy moment. Obserwując rynek można łatwo zauważyć pewne powtarzające się tendencje.

Dobrym przykładem jest okres wakacyjny, od czerwca do września, gdy ceny walut obcych idą w górę. Działa tutaj klasyczne prawo popytu i podaży – duży popyt na walutę powoduje, że staje się ona droższa.

Dlatego też warto rozważyć wcześniejszy jej zakup, gdy ceny są korzystniejsze. W przypadku transakcji na dużą kwotę pozwoli to zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Wymiana waluty w korzystniejszych okresach nie będzie możliwa przy słabej złotówce, ponieważ cena ciągle rośnie. Niemniej jednak warto obserwować rynek i analizować kursy walutowe. 

Wymiana walut po kursie międzybankowym

Wymiana walut po kursie międzybankowym pozwala wygenerować spore oszczędności, jednak nie każda jednostka taki kurs oferuje. Warto w tym kontekście przyjrzeć się na przykład Revolut.

Istnieje również możliwość porównania kursów w poszczególnych kantorach internetowych, aby zobaczyć, który z nich jest najkorzystniejszy, a więc najbardziej zbliżony do kursu międzybankowego.

Ten natomiast można sprawdzić na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego po godzinie 12.

Choć różnice pomiędzy poszczególnymi kursami mogą wynosić zaledwie kilka groszy, to w przypadku transakcji opiewających na wysoką sumę dają stosunkowo wysokie wartości. 

Na co uważać, wymieniając walutę?

Wymiana waluty wydaje się stosunkowo bezpieczną, mało skomplikowaną operacją.

Należy jednak korzystać z zaufanych serwisów, które cieszą się renomą na rynku, a także wdrożyły różnego rodzaju zabezpieczenia, które redukują do minimum ryzyko utraty kapitału.

Brak odpowiedniego zaplanowania wydatków w walucie obcej, a więc i jej zakupu, najczęściej wiąże się ze stratami.

Dlatego też nie warto kupować tylko tyle waluty, ile w danym czasie jest potrzebne, zwłaszcza przy stosunkowo korzystnym kursie.

Należy też uważać na transakcje zawierane poprzez kantory, które nie współpracują z konkretnym bankiem.

W kanale przekazu środków występuje wielu pośredników, przy czym każdy pobiera stosowną prowizję.

Finalnie obarczony zostanie nią klient, co znacznie zwiększa koszty. Warto więc przede wszystkim przeanalizować, gdzie w danym czasie najlepiej zakupić walutę obcą.

Możliwości jest wiele, począwszy od tradycyjnych kantorów, przez kantory bankowe, na firmach pośredniczących skończywszy. 

Korzystna wymiana walut nie jest więc prostym zadaniem – należy tutaj wziąć pod uwagę wiele aspektów, w tym między innymi:

  • sezonowość,
  • tendencje zachodzące na rynku,
  • dodatkowe koszty związane z korzystaniem z wybranych produktów finansowych.

Czasami korzystne jest zrobienie pewnych zapasów waluty, a więc kupowanie jej w momencie, gdy jest tania. Następnie można ją odsprzedać bądź wykorzystać do własnych celów.

Klienci często nie odczuwają różnicy w cenach. Jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile waluta kosztowałaby, gdyby kupować ją po obecnym, wysokim kursie?

Jednocześnie wymiana walut wymaga uwzględniania pewnych dodatkowych kosztów, jakie będzie trzeba ponieść.

Oszczędzanie na korzystnym kursie nie będzie opłacalne, jeśli finalnie klientowi przyjdzie zapłacić za usługi pośrednie, na przykład wykonanie przelewu. Warto więc wziąć pod uwagę wszelkie czynniki, a nie tylko sam kurs. 

Podatek od wymiany waluty

Wymiana waluty jako transakcja o charakterze finansowych jest zwolniona z podatku od towarów i usług. Niemniej jednak w niektórych przypadkach należy ją rozpatrywać w kontekście podatku dochodowego.

Należy rozgraniczyć tutaj wymianę walut na cele użytkowe oraz inwestycyjne.

Chcąc przeprowadzić transakcję z kontrahentem w walucie obcej czy wymienić złotówki, wyjeżdżając na wakacje, nie zachodzi konieczność opłacania podatku dochodowego.

Nawet jeśli podatnik wzbogaci się na wymianie walut (kupując ją, gdy jest tania i sprzedając, gdy drożeje), nie wystąpi obowiązek podatkowy.

Inaczej jest w przypadku, gdy wymiana waluty ma charakter inwestycyjny. W takiej sytuacji podatnik musi opłacić podatek dochodowy.

Obowiązek ten dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Urząd Skarbowy może poprosić o wyjaśnienia zwłaszcza w przypadku, gdy kurs sprzedaży waluty będzie niższy o więcej niż 5% w stosunku do średniego kursu NBP.

Wymiana walut – czy obowiązują limity?

Ustawodawca nie przewidział limitów, w ramach których jednorazowo można by było przeprowadzić transakcję z kantorem czy firmą pośredniczącą. Niemniej jednak każda jednostka może we własnym zakresie regulować, na jakich zasadach będą przeprowadzane poszczególne operacje.

Najczęściej limitem górnym jest 15 000 zł. Przedsiębiorcy czy osoby fizyczne mają prawo zakupić większą ilość waluty obcej, jednak w tym celu muszą potwierdzić swoją tożsamość. Właściciele kantorów wskazują tutaj na bezpieczeństwo związane z obrotem gotówką.

Ile pieniędzy można wymienić w kantorze stacjonarnym?

Generalnie, kantory stacjonarne nie stosują minimalnych ani maksymalnych limitów wymiany walut. Ale wszystko w tej kwestii zależy oczywiście od właściciela danego kantoru i ustalonych przez niego zasad.

Większość kantorów tradycyjnych przyjmuje na wymianę tylko gotówkę w banknotach. Zatem minimalna kwota, którą będziemy mogli wymienić, będzie stanowić najmniejszy nominał dostępny w danym banknocie.

Jeżeli chodzi zaś o wymianę bilonu, niektóre kantory stacjonarne akceptują go, ale tylko w odniesieniu do konkretnych walut. Natomiast inne mogą zechcieć wymienić bilon dopiero wówczas, kiedy będzie stanowić konkretną, minimalną sumę.

5/5 - 1 głosów
bankradar.pl