PŁATNOŚĆ KARTĄ PRZEZ INTERNET

Zacznijmy od fundamentalnej kwestii – jakimi kartami można płacić przez internet? Do tego typu transakcji, będziemy mogli użyć 4 rodzajów kart:

  • klasyczna karty debetowa (najpopularniejszy typ „plastiku” – używany do wypłat z bankomatu czy płatności za zakupy w sklepie)
  • karta kredytowa (jeszcze do niedawna, była to jedyna opcja jeśli chodzi o płacenie kartą w internecie)
  • karta wirtualna (służąca do transakcji elektronicznych lub płatności przy zamówieniach pocztowych i telefonicznych)
  • przedpłacona karta prepaid

Płacenie kartą przez internet to łatwość i szybkość realizacji transakcji. Często jest to również jedyna opcja, dzięki której przelew może znaleźć się szybko na koncie odbiorcy.

Brak możliwości wyboru naszego banku do ekspresowej realizacji transakcji, wiąże się najczęściej z tym, że dany operator przelewów nie ma podpisanej umowy z naszym bankiem.

W takiej sytuacji mamy jeszcze zwykle alternatywę w postaci tradycyjnego przelewu (który oczywiście wydłuża czas realizacji całej transakcji) oraz płatności za pobraniem (co jednak wiąże się zazwyczaj z droższą opłatą).

Płatność kartą przez internet za granicą

Jeżeli chcemy uniknąć tradycyjnych przelewów zagranicznych, które zwykle nie należą do najtańszych i najszybszych – karta również sprawdzi się tutaj dobrze.

Dwie największe firmy wydające „plastiki” (MasterCard i Visa) funkcjonują prawie w każdym zakątku świata, więc szybkie przelewy nie powinny być żadnym problemem.

Płacąc kartą w walucie obcej, trzeba zwrócić uwagę na koszty przewalutowania takiej transakcji.

Wysokość opłaty jest uzależniona od Twojego banku oraz firmy kartowej (Mastercard/Visa).

Dlatego szczególnie przed większymi zakupami, dobrze jest wcześniej zasięgnąć informacji o wysokości naliczanych prowizji.

Jeżeli często wykonujemy transakcje zagraniczne, warto wziąć pod uwagę nabycie karty walutowej. W takim przypadku może być zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Płatność przez internet kartą debetową i kredytową

Z technicznego punktu widzenia, wykonywanie płatności obiema kartami praktycznie się nie różni.

Natomiast inne są sposoby ściągania wierzytelności, które wynikają po prostu z charakterystyki i przeznaczenia obu kart.

Aby zrealizować transakcję internetową za pomocą „debetówki„, konieczne jest posiadanie odpowiedniej ilości środków na koncie.

Natomiast kiedy używamy karty kredytowej, nasz rachunek nie jest obciążany w ogóle. Powiększa się tylko nasze zadłużenie w ramach przyznanego nam przez bank limitu.

Korzystając z „kredytówki”, należy pamiętać o terminowej (w okresie bezodsetkowym) spłacie długu. Dzięki temu, unikniemy płacenia odsetek za zwłokę.

Płatność przez internet kartą przedpłaconą (prepaid)

Ten instrument płatniczy to już praktycznie przeżytek.

Komisja Nadzoru Finansów nakazała ograniczenie wydawania tego rodzaju kart i aktualnie prepaid-y mają zastosowanie jedynie w przypadku „plastików” i dla dzieci.

Generalnie, zasada działania takiej karty polegała na wcześniejszym zasileniu jej rachunku określoną sumą pieniędzy.

I wówczas można było nią wydać maksymalnie tyle, ile środków znajdowało się „na karcie”.

Płatność przez internet kartą wirtualną

Zasada działania takiej karty jest podobna do działania kart prepaid-owych. Aby móc nią płacić, należy wcześniej zasilić jej rachunek środkami.

Karty wirtualnej nie możemy użyć ani w bankomacie ani w terminalu.

Ten rodzaj instrumentu płatniczego często nie ma nawet fizycznej formy – wszystkie dane karty zapisane są bowiem w systemie komputerowym banku.

Biorąc pod uwagę opłaty oraz to, że płacenie nimi w internecie nie różni się niczym od użycia zwykłych kart – nie może dziwić fakt, że karty wirtualne nie zyskały zbyt dużej popularności.

Płatności kartą online – bezpieczeństwo

Aby nie narażać się na przykre niespodzianki i nie polegać tylko na zabezpieczeniach transakcji ze strony banków i organizacji kartowych – również my sami musimy zadbać o podstawowe zasady bezpieczeństwa.

  • Po pierwsze, zwracajmy uwagę na to, czy do przeprowadzanej transakcji stosowane jest szyfrowane połączenie (protokołem SSL z symbol zielonej kłódki).
  • Kolejną sprawą jest ustalenie maksymalnego limitu na transakcje internetowe. I tutaj mamy do wyboru np. limit czasowy (maksymalna kwota jaką możemy wydać w ciągu dnia lub tygodnia) albo limit pojedynczej transakcji.
  • Usługa 3D Secure – dodatkowe zabezpieczenie transakcji w postaci wymogu podania kodu autoryzacyjnego (przysyłanego SMS-em na numer klienta). Rozwiązanie choć coraz popularniejsze w Polsce, nie stało się jeszcze standardem.
  • Nie udostępniaj swojej karty osobom postronnym.
  • Nigdy nie podaj kodu PIN przy transakcjach internetowych – żaden sprzedawca ani operator płatności nie potrzebują takich danych aby zrealizować płatność!
  • Staraj się nie przeprowadzać transakcji w kafejkach internetowych oraz miejscach z darmowym dostępem do sieci.
  • Aktualizuj swoje oprogramowanie antywirusowe.

Płatność kartą przez internet w praktyce

  • Wybierając opcję płatności za zakupy, klikamy na wizerunek karty (MasterCard / VISA).
  • Kolejnym krokiem jest uzupełnienie (w wygenerowanym formularzu) kilku danych: imienia i nazwiska (a czasem adresu), numeru karty, daty ważności karty oraz kodu CVV2/CVC2 (znajduje się z tyłu karty).
  • Jeżeli wszystkie pola uzupełniliśmy poprawnie, cała transakcja powinna skończyć się sukcesem w kilka sekund.

Jak więc widać, płatność kartą przez internet nie jest skomplikowana i posiada zdecydowanie więcej zalet niż minusów.

Nie może zatem dziwić, że coraz większe grono klientów wybiera właśnie taką formę regulowania należności za zakupy w sieci.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź również wpis nt. tego, jak płacić kartą w sklepie tradycyjnie i zbliżeniowo.

4/5 - 1 głosów
bankradar.pl