JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU

Posiadanie konta w banku jest obecnie bardzo powszechne. Wynika to zarówno z wygody, jak i bezpieczeństwa. Większość osób wręcz nie wyobraża sobie zarządzania środkami finansowymi w inny sposób.

Decydując się na założenie rachunku bankowego pierwszy raz lub uruchomienie dodatkowego, warto stosować się do kilku kluczowych zasad i porad.

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele sposobów na otwarcie konta, dzięki czemu każdy może wybrać odpowiednią dla siebie metodę.

Z jakich etapów składa się proces zakładania konta bankowego?

Konto w banku można obecnie otworzyć na kilka sposobów, z których każdy posiada pewne wady i zalety. Etapy tego procesu wyglądają zwykle podobnie, niezależnie od wybranej metody.

Pierwszym z nich jest złożenie samego wniosku, który zwykle ma postać kilkustronicowego formularza.

W jego treści należy podać dane osobowe i teleadresowe, a także wybrać konkretne produkty bankowe – np. lokatę, bankowość internetową, kartę debetową czy limit na koncie.

Klient musi też potwierdzić fakt zapoznania się z regulaminem oraz tabelą prowizji i opłat, a następnie zależnie od wymagań wyrazić odpowiednie zgody i złożyć oświadczenie o rezydencji podatkowej.

Kolejny etap to przygotowanie umowy przez bank, która powstaje na podstawie wniosku. Nie musi ona dotyczyć wyłącznie konta, ponieważ może obejmować również inne produkty.

Bank zobowiązuje się w umowie do przechowywania środków klienta, a także realizacji rozliczeń pieniężnych na jego zlecenie.

Jej treść jest ustawowo regulowana Kodeksem cywilnym i Prawem bankowym, dlatego we wszystkich instytucjach wygląda podobnie.

Umowa zawiera m.in. informacje o wysokości oprocentowania i warunkach jego zmiany, terminach wypłat i kapitalizacji odsetek, wartości prowizji i opłat za prowadzenie konta, czasie otwarcia rachunku czy sposobach i terminach wypowiedzenia lub rozwiązania współpracy.
 
W treści dokumentu powinny być uwzględnione prawa i obowiązki zarówno klienta, jak i banku. Należy zapoznać się z tymi zapisami, aby mieć możliwość odniesienia się do nich w sytuacjach spornych.

Na kolejnym etapie bank weryfikuje tożsamość konsumenta, po czym umowa jest zatwierdzana.

Na koniec posiadacz nowego rachunku musi jedynie aktywować konto, co odbywa się zgodnie ze wskazaniami zawartymi w regulaminie oraz z wykorzystaniem danych niezbędnych do pierwszego logowania.

Jeżeli z jakiegoś powodu klient postanowi zrezygnować, może odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania – bez żadnych konsekwencji i bez podawania przyczyn.

Warto pamiętać, że w poszczególnych bankach proces zakładania konta może przebiegać nieco inaczej.

Zakładanie konta bankowego – jakie dokumenty są potrzebne?

Zwykle do otwarcia rachunku w banku będziesz potrzebować tylko dowodu osobistego lub paszportu. A jakich informacji bank będzie wymagał przy zakładaniu konta? Będą to zazwyczaj takie dane jak:

  • imię i nazwisko,
  • kraj,
  • miejsce i data urodzenia,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania/zameldowania,
  • numer, seria i termin ważności dowodu osobistego
  • dane kontaktowe (nr telefonu, adres e-mail).

Zdarza się również tak, że niektóre banki wymagają skanu (z obu stron) dokumentu tożsamości – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacje.

Rzadszą praktyką jest wymóg przedstawienia przez klienta zaświadczenia o miejscu zamieszkania, kopii polisy ubezpieczeniowej, rachunku za media czy dokumentu poświadczającego osiąganie przychodów.

Te dodatkowe informacje mają służyć jedynie potwierdzeniu Twoich danych osobowych oraz adresu zamieszkania.

Jak założyć konto w banku – dostępne metody

Dawniej rachunek bankowy można było założyć wyłącznie w oddziale instytucji, a więc osobiście i bezpośrednio na miejscu.

Obecnie jednak banki korzystają z wielu technologii i rozwiązań, które pozwalają na uruchomienie konta nawet bez wychodzenia z domu. W wielu przypadkach całą procedurę da się przeprowadzić w zaledwie kilkanaście minut.

Wybór konkretnej metody powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz możliwości.

1. Zakładanie konta bankowego za pośrednictwem kuriera

W tym przypadku zawarcie umowy z bankiem nie wymaga opuszczania domu, a niemal wszystkie procedury są załatwiane bez udziału klienta.

Wystarczy jedynie wejść na stronę banku i złożyć wniosek. Podczas wypełniania formularza należy zaznaczyć, że umowa ma być podpisana w obecności kuriera.

Po zatwierdzeniu wniosku rozpoczyna się proces otwarcia konta, w którym przedstawiciel banku przygotowuje umowę i przesyła ją pod wskazany adres.

Wizyta kuriera odbywa się w wyznaczonym terminie oraz o preferowanej godzinie. Należy mieć przy sobie dowód osobisty, który pozwoli na zweryfikowanie tożsamości.

Klient zapoznaje się z umową przy kurierze, a następnie ją podpisuje i oddaje z powrotem. Jeżeli wszystko się zgadza, bank uruchamia konto.

Zakładanie konta w banku za pośrednictwem kuriera

Zaletą tej metody jest jej wygoda, ze względu na możliwość otwarcia rachunku w dogodnym miejscu i czasie.

Za wadę uznać można czas, ponieważ od złożenia wniosku do aktywacji rachunku mija od kilku dni do nawet dwóch tygodniu.

Rozwiązanie to polecane jest głównie osobom, które nie potrzebują rachunku natychmiast i mogą poczekać.

2. Otwieranie konta za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego

W tym przypadku weryfikacja tożsamości odbywa się za pośrednictwem rachunku prowadzonego w innym banku.

W praktyce oznacza to, że klient musi posiadać konto w innej instytucji finansowej. Jego tożsamość została zweryfikowana wcześniej, dlatego posiada już dostęp do bankowości elektronicznej.

W przypadku wybrania tej metody, klient jest proszony o wykonanie przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę.

Po zatwierdzeniu tożsamości, środki te są zwracane na pierwotne konto.

Bank sprawdza zgodność danych przesłanych podczas wykonania przelewu z tymi wprowadzonymi we wniosku, a następnie uruchamia rachunek.

Zakładanie konta bankowego za pomocą przelewu weryfikacyjnego

Dużą zaletą tego rozwiązania jest uproszczony proces weryfikacji, a także szybkość zakładania konta.

Poszczególne etapy przebiegają bowiem w wyjątkowo krótkim czasie. Do wad zaliczyć można konieczność posiadania rachunku osobistego w innym banku.

Sposób ten polecany jest zwłaszcza klientom, którym zależy na szybkim zawarciu umowy.

3. Otwieranie konta przez internet z podpisaniem wniosku w oddziale

Konto w banku można założyć także poprzez złożenie wniosku przez internet, a następnie podpisanie umowy bezpośrednio w oddziale.

W tym przypadku pierwsze formalności są realizowane w domu. Klient wypełnia wniosek o założenie rachunku, a następnie wybiera metodę weryfikacji tożsamości w placówce banku.

Kolejnym etapem jest wizyta w oddziale, gdzie pracownik osobiście sprawdza wszystkie dane. W trakcie spotkania z przedstawicielem, klient musi okazać dowód osobisty lub paszport.

Dane w dokumencie powinny być zgodne z tymi, które zostały podane na etapie składania wniosku.

Zakładanie konta bankowego online i zawarcie umowy w oddziale banku

Taki sposób otwierania konta pozwala na dopytanie konsultanta o szczegóły oferty, a także dostępnych w jej ramach dodatkowych produktów banku.

Do wad należy stosunkowo długi przebieg całego procesu, ze względu na konieczność złożenia wizyty w oddziale.

Metoda ta polecana jest przede wszystkim osobom, które chcą dowiedzieć się więcej o oferowanych kredytach czy lokatach i nierzadko skorzystać z nich od razu.

4. Zakładanie rachunku bankowego poprzez rozmowę wideo

Jednym z najszybszych sposobów na otworzenie konta bankowego jest odbycie wideo-rozmowy z przedstawicielem instytucji.

W tym przypadku cały proces odbywa się przez internet, dlatego nie wymaga oczekiwania na kuriera czy składania wizyty w placówce.

Po wypełnieniu i przesłaniu formularza w godzinach pracy banku, konsultant kontaktuje się z klientem nawet w ciągu kilku minut.

Podczas rozmowy wideo należy pokazać do kamery swoją twarz oraz dokument tożsamości.

Procedury wyglądają podobnie jak w przypadku tradycyjnej wizyty w banku, jednak wszystko odbywa się zdalnie.

Aby wideo-weryfikacja była możliwa, należy posiadać kamerkę internetową i zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Otwieranie konta bankowego poprzez wideo rozmowę

Dużą zaletą tego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ klient nie ma potrzeby oczekiwania w kolejce do okienka banku czy wizytę kuriera.

Za wadę można uznać konieczność posiadania wymaganego sprzętu, a także zadbania o odpowiednie warunki oświetleniowe podczas rozmowy wideo.

Taki sposób polecany jest głównie osobom zaznajomionym z nowymi technologiami, którym zależy na szybkim uruchomieniu konta.

5. Zakładanie konta bankowego przez infolinię

Kolejnym rozwiązaniem może być otworzenie konta w banku przez telefon. W takim przypadku należy zadzwonić na infolinię, aby połączyć się z konsultantem.

Pracownik banku przeprowadza rozmowę, w trakcie której otrzymuje dane niezbędne do podpisania umowy. Klient wyraża natomiast wymagane zgody oraz akceptuje regulamin.

Aby podpisać umowę, bank najczęściej bezpłatnie dostarcza ją pod wskazany adres za pośrednictwem kuriera.

W jego obecności odbywa się też weryfikacja tożsamości klienta, po czym konto jest uruchamiane.

Otwieranie konta bankowego przez infolinię

Taki sposób zakładania konta jest bardzo wygodny, ponieważ klient nie musi osobiście odwiedzać banku.

W czasie rozmowy można zadać konsultantowi dodatkowe pytania i rozwiać swoje wątpliwości. Dla niektórych osób wadą jest konieczność oczekiwania na kuriera.

Z tego względu korzystanie z infolinii polecane jest klientom, którym nie zależy na błyskawicznym uruchomieniu rachunku.

6. Otwieranie konta bankowego za pomocą aplikacji mobilnej

Zakładanie konta w taki sposób również odbywa się z użyciem telefonu, jednak inaczej niż w przypadku korzystania z infolinii.

Obecnie praktycznie wszystkie banki posiadają dedykowaną aplikację mobilną, którą wystarczy pobrać na urządzenie i zainstalować.

Po jej uruchomieniu, należy znaleźć opcję przekierowującą do zakładania konta.

Deklaracja ta prowadzi do wyświetlenia się formularza, którego wypełnienie pozwala na złożenie wniosku o otwarcie rachunku.

Proces ten przebiega analogicznie do zakładania konta przez stronę internetową banku. Sama procedura jest bardzo prosta, dlatego wystarczy postępować zgodnie z poleceniami aplikacji.

Weryfikacja najczęściej odbywa się poprzez wideo-rozmowę z konsultantem.

Zakładanie konta w banku przez aplikację mobilną

Taki sposób zakładania rachunku bankowego również oszczędza cenny czas i jest bardzo wygodny.

Wymaga on jednak posiadania dość nowoczesnego telefonu i zainstalowania aplikacji, z czym mogą nie poradzić sobie np. osoby starsze.

Rozwiązanie to polecane jest klientom, którzy nie mają problemów z technologią i chcą szybko założyć konto.

7. Otwieranie konta bankowego za pomocą zdjęcia „selfie”

W tym przypadku zastosowanie również znajdują nowe technologie, a konkretnie metody biometryczne. Aby zawrzeć umowę, klient potrzebuje smartfona i dowodu osobistego.

Opcja ta najczęściej dostępna jest bezpośrednio w aplikacji mobilnej danego banku. To jedna z metod, dzięki którym możemy otworzyć konto bankowe przez internet od zaraz.

Weryfikacja tożsamości wymaga pokazania do kamery dowodu osobistego, a następnie zrobienia zdjęć swojej twarzy (przodu i obu profili) oraz wykonania odpowiedniego gestu.

Cały proces wygląda podobnie do rozmowy wideo z przedstawicielem banku, jednak w tym przypadku klient samodzielnie przechodzi przez kolejne etapy.

Zakładanie konta bankowego na selfie

Rozwiązanie to pozwala na bardzo szybkie założenie konta i weryfikację tożsamości, a cały proces odbywa się bez udziału pracownika banku.

Do wad należy konieczność wykonania swoich zdjęć, co dla niektórych osób może być niekomfortowe.

Metoda ta polecana jest klientom, którym zależy na czasie i którzy nie mają problemów z obsługą nowych technologii.

8. Zakładanie rachunku bezpośrednio w oddziale banku

Tradycyjna wizyta w oddziale sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na bezpośrednim kontakcie z pracownikiem banku.

Klient może dopytać konsultanta o wszystkie szczegóły, a także liczyć na jego pomoc.

Po dotarciu do placówki, wystarczy jedynie poinformować przedstawiciela instytucji o chęci założenia konta osobistego.

Pracownik weryfikuje tożsamość klienta, dlatego należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Konsultant zajmie się też wypełnianiem formularza w imieniu konsumenta i przygotowuje wymagane dokumenty.

Na koniec wystarczy podpisać umowę, aby rachunek został uruchomiony.

Zakładanie konta w oddziale banku

Metoda tradycyjna pozwala na założenie konta praktycznie od ręki, a także poznanie wszystkich szczegółów dotyczących oferty.

Wymaga jednak wizyty w oddziale, co często wiąże się z czasochłonnym oczekiwaniem w kolejce do okienka bankowego.

Rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza seniorom, a także osobom zainteresowanym założeniem rachunku wspólnego, ustanowieniem pełnomocnictwa czy złożeniem dyspozycji wkładem.

Z opcji tej często korzystają też rodzice, którzy chcą otworzyć konto dla dziecka.

Czy konto w banku można założyć za granicą lub będąc obcokrajowcem?

Konto w polskim banku mogą otworzyć również osoby, które aktualnie mieszkają za granicą. Wymagane jest posiadanie polskiego dokumentu tożsamości oraz stałego zameldowania w Polsce.

Sama procedura zakładania rachunku wygląda praktycznie samo, jak w przypadku osób przebywających w kraju.

Umowę zwykle dostarcza kurier, jednak nie wszystkie banki to oferują. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas skorzystanie z dostępnych metod zdalnych.

Procedura zakładania konta wygląda podobnie również w przypadku obcokrajowców, a główna różnica dotyczy wymaganych dokumentów.

Obywatele państw Unii Europejskiej muszą posiadać dowód osobisty lub paszport z kraj pochodzenia, a także kartę pobytu stałego lub czasowego w Polsce.

Ten ostatni dokument można zastąpić zaświadczeniem o zarejestrowaniu pobytu.

Jeżeli konto chce założyć osoba niebędąca obywatelem UE, musi dysponować jedynie paszportem oraz kartą pobytu stałego lub czasowego w Polsce.

Niektóre banki mogą też wymagać potwierdzenia stałych wpływ na konto, np z tytułu wynagrodzenia, emerytury, renty czy stypendium.

4.5/5 - 8 głosów
bankradar.pl