JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU

Aby zachęcić klienta do skorzystania właśnie z ich oferty, banki coraz bardziej ułatwiają procedury zakładania konta bankowego. Aktualnie rachunek można otworzyć nie tylko w tradycyjny sposób, czyli poprzez osobistą wizytę w oddziale. Standardem stało się już składanie wniosków przez internet, za pomocą aplikacji mobilnej lub poprzez infolinię.

Instytucje finansowe starają się przy tym zmniejszyć do minimum wszelkie formalności. Wszystkie udogodnienia, wprowadzane są oczywiście w trosce o dobro i wygodę klienta.

Zakładanie konta w oddziale banku

Jeszcze kilka lat temu, najpopularniejszą metodą korzystania z usług bankowych, było osobiste stawiennictwo w jednej z jego placówek. Dziś ten sposób cieszy się już coraz mniejszym zainteresowaniem. Przede wszystkim ze względu na czas – wiele osób nie chce go tracić na dotarcie do banku a później częste stanie w kolejce. Nie zapomnijmy tutaj zabrać ze sobą dowodu osobistego (czasem może być także potrzeby drugi dokument tożsamości), który będzie niezbędny do zawarcia umowy.

Jeżeli już zdecydujemy się na wizytę w placówce naziemnej, konsultant banku pomoże nam wybrać najlepszy dla nas produkt, odpowie na nasze pytania oraz przygotuje wymagane dokumenty. Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście ograniczenie się do oferty tylko jednego banku. 

Jak założyć konto w banku poprzez infolinię?

W tym przypadku, procedura składania wniosku o rachunek, polega na rozmowie z konsultantem oraz podanie mu danych niezbędnych do sporządzenia umowy. Z kolei samo podpisanie dokumentu, następuje w oddziale banku lub za pomocą kuriera. 

Otwieranie rachunku za pomocą aplikacji mobilnej

Coraz więcej banków udostępnia możliwość założenia konta poprzez aplikację mobilną. Wystarczy pobrać ją na swojego smartfona i postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi na kolejnych etapach składania wniosku. Wszystkie dane i dokumenty, jakich będziesz potrzebował, są takie same jak w przypadku otwierania konta przez internet.

Kiedy podpiszemy już umowę, należy włączyć dostęp do bankowości internetowej, aktywować otrzymaną kartę oraz nadać jej numer PIN.

Zakładanie konta w banku przez internet

Metoda ciesząca się wśród klientów największą popularnością. Nic dziwnego – jest szybka, wygodna, daje możliwość porównania kilku – kilkunastu ofert różnych banków oraz zapewnia ekspresową aktywację konta.

Aby złożyć wniosek o otwarcie rachunku, należy udać się na stronę wybranego banku i tam wypełnić formularz (czasem może składać się z kilku etapów). Po uzupełnieniu całego wniosku, musisz zaznaczyć odpowiednie pola potwierdzające zapoznanie się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji konta.

Wysłanie wniosku jest pierwszym etapem w Twojej drodze po nowy rachunek. Drugim, jest samo zawarcie umowy. Możesz to zrobić na dwa sposoby: za pomocą kuriera, który dostarczy Ci (na adres, który podałeś wypełniając wniosek online) odpowiednie dokumenty do podpisania.

Druga metoda jest o wiele szybsza, ale wymaga posiadania konta w innym banku. Polega na wykonaniu przelewu (zazwyczaj na dowolną kwotę) z dotychczasowego ROR-u na nowo otwarty rachunek. Taki przelew sprawia, że umowa staje się od tej pory wiążąca dla obu stron oraz potwierdza Twoje dane osobowe.

Dokumenty potrzebne do założenia konta bankowego

Dane, które będziemy musieli uzupełnić, są standardowymi informacjami w tego typu dokumentach: imię, nazwisko, kraj, miejsce i data urodzenia, PESEL, adres zamieszkania/zameldowania, numer, seria i termin ważności dowodu osobistego oraz dane kontaktowe (nr telefonu, adres e-mail).

Zdarza się również tak, że niektóre banki wymagają skanu (z obu stron) dokumentu tożsamości – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacje). Rzadszą praktyką jest wymóg przedstawienia przez klienta zaświadczenia o miejscu zamieszkania, kopii polisy ubezpieczeniowej, rachunku za media czy dokumentu poświadczającego osiąganie przychodów.

Te dodatkowe informacje, mają służyć potwierdzeniu Twoich danych osobowych oraz adresu zamieszkania.

Jak założyć konto w banku, będąc za granicą?

Jeżeli chcesz założyć rachunek w polskim banku, ale aktualnie przebywasz za granicą – musisz spełnić dwa warunki.

Po pierwsze – mieć polski dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport). Po drugie – musisz być zameldowany na stałe w Polsce.

Sama procedura otwierania konta wygląda standardowo. Jedynie umowa do podpisania, zostaje wysłana pocztą za granicę. Warto przy tym zaznaczyć, że niestety nie w każdym banku można skorzystać z takiej opcji.

Jeżeli nie możesz zdecydować się, jaki rachunek wybrać – zerknij na nasze porównanie kont bankowych bez opłat. Posiadanie ROR-u, który nie będzie generował kosztów (lub będzie dało się ich uniknąć) jest szczególnie ważne dla osób, dla których będzie to pierwsze konto w banku.